Kaç çeşit akupunktur vardır?

Akupunktur Migreni Tedavi Eder Mi?

Akupunktur, geleneksel Çin tıbbına dayanan bir tedavi yöntemidir. Seneler içinde değişik ekollerce farklı şekillerde sınıflandırılmıştır. Ancak, TCM (Traditional Chinese Medicine) ekolüne göre üç temel türü vardır: Vücut Akupunkturu, Kulak Akupunkturu ve Scalp (Kafa) Akupunkturu.

  1. Vücut Akupunkturu: Vücudun çeşitli bölgelerine uygulanabilen, ancak en sık el, ayak ve karın bölgelerine uygulanan bir akupunktur türüdür. Bazı ekoller, vücudu spesifik mikro sistem alanlarına ayırmaktadır. Örneğin, Sujok gibi el mikro sistemleri, burun mikro sistemleri gibi özel alanlara odaklanmaktadır.
  2. Kulak Akupunkturu: Kulak bölgesine uygulanan bir akupunktur türüdür. Kilo verme ve bağımlılık tedavilerinde sıkça kullanılmaktadır.
  3. Scalp (Kafa) Akupunkturu: Kafa derisine uygulanan bir akupunktur türüdür. Bu yöntem genellikle nörolojik ve psikolojik bozukluklar gibi merkezi sinir sistemi ile ilgili sorunlar için kullanılır.

Herhangi bir hastanın hangi akupunktur yönteminin uygulanması gerektiği, hastanın durumuna ve muayene sonuçlarına göre doktor tarafından belirlenir.

Sonuç olarak, akupunktur farklı ekollere göre sınıflandırılabilir ancak en temelinde üç türü vardır: Vücut Akupunkturu, Kulak Akupunkturu ve Scalp (Kafa) Akupunkturu.

Dr. Hakan Ertok, İzmir Bayraklı’da bir muayenehane işletmektedir ve burada özellikle Kulak Akupunkturu alanında tedaviler uygulamaktadır. Bu tedaviler, kilo verme ve bağımlılık tedavilerinde sıkça kullanılmaktadır. Dr. Ertok ve ekibi, hastalarının durumuna özel olarak tedaviler planlayarak, akupunktur yöntemleriyle sağlık sorunlarına yardımcı olmaktadır. Herhangi bir konuda kendileriyle iletişime geçmek isteyenler, aşağıdaki telefon numaralarını kullanabilirler:

  • 0-232-4359890
  • 0-505-6501561

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Translate »