Migrenin Tedavisinde Akupunktur Gerçeği

Migrenin akupunktur ile tedavisi konusunda, sitemin “Makaleler” bölümünde yer alan birçok yazıda, akupunkturun migrendeki başarısını açıklamaya çalışmıştım.Bu başarı vücudumuzun içindeki gerçek ilaçlar sayesinde olmaktadır.

Günümüzde migrene oldukça sık rastlamaktayız. Özellikle de bayanlarda görülme sıklığı çok fazladır.İlk tanının konduğu günden itibaren ilaç tedavisine başlanmış olmasına rağmen,hastada çarpıcı bir iyileşme olmaz ve zaman içinde defalarca hekime başvurma zorunluluğu ortaya çıkar.Hemen hemen her başvuruda, bir önceki kullanılan ilacın ya kendisi değiştirilir yada dozu arttırılır;ama,belli bir süreden sonra bu değiştirmeler de işe yaramaz.Hasta zamanla kısır döngü içinde bocalar durur.Bu kısır döngülü bocalamalar yıllarca devam eder. Sonuçta hastada ister istemez;bıkkınlık ümitsizlik ve belirsizlik duyguları gelişir.Peki,bu duyguları sadece hasta mı yaşar? Ne yazık ki,aynı duyguları o hastanın tedavisini üstlenen hekimler de yaşar.Çünkü,hekim de artık tıkanma noktasına gelmiştir,çaresiz kalmaya başlamıştır ve hastasına tam anlamıyla faydalı olamamanın memnuniyetsizliğini yaşamaya başlamıştır.

Gördüğümüz gibi;ne hasta, ne de tedaviyi üstlenen ve hastasını iyileştirmek için çırpınan hekim memnundur.Çünkü,biz hekimlerin memnuniyeti ve mesleki doyum duygusu,hastalarımızı tedavi edebildiğimiz oranda artar. Aksi halde,bizler de aynen hastalarımız gibi mutsuz oluruz. Çünkü hepimiz insanız ve migren,her hastalıkta olduğu gibi meslek ayırd etmemektedir.

Migren tedavisinde bir seçenek olarak akupunktur tedavisi uygulanabilmektedir.Vücudumuzda, yaradılıştan gelen ilaçlar mevcuttur.İşte bu ilaçlar, akupunktur tedavisi ile işlerlik kazanmakta ve tekrarlanan seanslarla işlevlerinde düzelmeler meydana gelmektedir. Nasıl ki; bilgisayarın klavyesinde doğru zamanda doğru tuşlara bastığımızda,bilgisayarın hard-diskindeki verileri ekrana getirip işlem yapabiliyorsak; aynısını akupunktur noktaları aracılığıyla da yapabilmekteyiz.

Migrende akupunktur tedavisini  uygularken,tedavi boyunca son derece sabırlı olunmalıdır.Çünkü,hastalık hem kronik bir hastalıktır; hem de beyin, ağrı bilgisini kaydetmiş durumdadır.İşte bu şartlarda; öncelikle kaydedilmiş olan ağrı bilgisinin, beynin izin verdiği yere kadar silinmesine yönelik tedavi protokolünün planlanıp uygulanması çok önemlidir.Tedavinin yönünü ve gidişatını belirleyen kısmı burasıdır.

Migrende akupunktur tedavisi ile;P maddesi gibi, ağrı duyusunun oluşumuna yardımcı olan maddeyi etkisiz hale getiren “Serotonin”nin yapımı ve salgılanması artar.Böylece,ağrı-kesici (analjezik) etkiler meydana gelir.

İşte çok özet olarak açıklamaya çalıştığım sebeplerden dolayı,hangi çeşit migren olursa olsun,akupunktur tedavisinin yapılmasında büyük fayda var.

ÖNEMLİ NOT: Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

2 thoughts on “Migrenin Tedavisinde Akupunktur Gerçeği”

  1. Merhabalar.bende anksiyeteden dolayi asiri terleme var el ayak da dahil akpunktur ile tedavisi varmıdır

    1. Anksiyete ve buna bağlı klinik belirtiler,akupunktur ile oldukça başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir.İlaçsız ve yan etkisiz bir tedavi seçeneği olarak akupunkturun uygulanmasını öneririm.Anksiyete konusunda akademik bilgisi ve klinik tecrübesi olan bir akupunktur uzmanı hekime başvurmanız uygun olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Translate »