AKUPUNKTUR HAKKINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Ülkemizde akupunktur denince ilk akla gelen ne yazık ki, kilo tedavisidir.Bu yazımızda çok özet olarak,akupunktur hakkında toplumumuzda doğru zannedilen ama aslında akupunktur tedavisi açısından tamamen yanlış olan hususlar üzerinde duracağız.

1-Akupunkturda küpe takılır (YANLIŞ) : Doğru olanı; halk arasındaki deyişiyle küpe denilen uygulamadan kasıt “kalıcı kulak iğnesi” olup; bu uygulama yaklaşık on yıldır uygulanmamaktadır.Yapılan bilimsel çalışmalarda kulağa yerleştirilen kalıcı iğnelerin, akupunktur noktalarında yer alan reseptörleri tamamen parçaladığı ve bu nedenle, reseptörlerden uyarıların istenilen düzeyde  başlatılamadığı tesbit edilmiştir.Uygulama terkedilmiştir.

2-Akupunktur tedavisinde kulağa tohum takılır (YANLIŞ): Doğru olanı;  bilimsel hiçbir değeri olmayan bir saçmalıktır.Ne yazık ki, ülkemizde tohum uygulayan meslektaşlarımız varmış, bunu öğrenince çok üzüldüm.

3-Akupunktur haftada bir kez yada iki haftada bir kez uygulanır (YANLIŞ): Doğru olanı; hiçbir hastalığın tedavisinde (ki,buna kilo tedavisi de dahildir!..), akupunktur haftada bir yada iki haftada bir sıklığında uygulanmaz.Tedavide uygulama sıklığı,haftada en az 2 yada 3 kezdir.Vücudun orjinal ilaçlarını salgılatabilmek ve salgılatılan ilaçların (hormon,enzim,nöromediyatör,nörotransmitter adı verilen ilaçlar…) hastalıklı organ yada dokulara iletilip klinik etkilerin oluşturulması için bu sıklıkta tedavinin uygulanması gerekir.

4-Akupunktur sadece kilo ve sigara bırakma tedavisinde etkilidir (EKSİK BİLGİ): Doğru olanı;akupunktur,  bu iki önemli hastalığın yani kilo ve sigara bırakma tedavilerinin dışında, halihazırda ilaçların tedavi edemediği yüzlerce hastalıkta oldukça etkili bir şekilde tedavi imkanı sunmaktadır.Bu hastalıkların daha geniş listesini sitemizin “TEDAVİLERİMİZ” kısmında bulabilirsiniz (Not: Bu kısımda listesini verdiğimiz hastalıklar Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı listenin sadece bir bölümü olup; ülkemizde sık rastlanan hastalıklar yazılmıştır). Migren,kas gerilim baş ağrıları,astım,bel-boyun fıtıkları,allerjik hastalıklar,depresyon,kaygı bozuklukları,panik atak,çocuklarda gece yatağa işeme,uyku bozuklukları,gebelik bulantı-kusmaları, kabızlık,eklem kireçlenmeleri v.b daha birçok hastalıkta başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.Hatta son yıllarda bu listeye tüp bebek tedavisi ve kısırlık da eklenmiştir.

Akupunktur tedavisine hakettiği değeri vermek,hastalara gereken değeri vermek demektir.Allah’ın bizi yaratırken içimize yerleştirdiği orjinal ilaçları kullanmak; hem kendi ekonomimize,hem de ülke ekonomisine uzun dönemde çok büyük tasarruf imkanları sunacaktır.Herşeyden önemli olarak da, akupunktur tedavisi yan etkisiz olduğu için,vücudumuza zararı olmayacaktır….

ÖNEMLİ NOT: Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

  

4 thoughts on “AKUPUNKTUR HAKKINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR”

  1. Merhaba benim dedem 72 yasında beyninin beyincik bölümünde portakal büyüklüğünde kotu huylu tumor var akupunktur iyi gelirmi

    1. Akupunkturun hiçbir kötü yada iyi huylu tümörde etkisi yoktur.Dedenizin, beyin cerrahisi tarafından klinik takip ve tedavilerinin yapılması gerekir.Paranız ve zamanınız boşa gitmesin.Geçmiş olsun dileklerimle saygılar sunarım

  2. Merhaba Hakan Bey
    Ben 18 yaşında bir kız öğrenciyim aınava hazırlanıyorum ama kilomdan da rahatsızım doğrusu .1.70 boyundayım ve 78 kiloyum diyet yaptım bir ara 14 kilo verdim ama çabucak geri aldım .Şuan beslenmeme dikkat ediyorum ama yanında akupunktur tedavisi de almak istiyorum .Bir uzman olarak düşüncelerinizi almak isterim ?

    1. Merhaba Kader Hanım.Kilonuzun altında yatan sebepleri,laboratuar tetkikleriyle aydınlatmadan,gereksiz yere diyet yapmak kesinlikle çok yanlıştır.Bu yanlışın dışında,kısa sürede kilo vermeye çalışmak da ayrı bir yanlış olup; tüm bu yanlışlar kişide,”insülin direnci” adı verdiğimiz bir klinik tabloya yol açar.Sizin öncelikle bir endokrin uzmanı meslektaşımıza başvurup; hormonal ve metabolik tahlil ve tetkiklerinizi yaptırmanız gerekir.Eğer,tüm bu tahlil ve tetkikler normal çıkacak olursa,ancak o zaman akupunktur tedavisini düşünebilirsiniz.Yoksa;hem paranız,hem de zamanınız boşa gider ve sonuçta üzülen siz olursunuz.İlginize teşekkür ederim,saygılarımla…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Translate »