Akupunktur Migrende de Uygulanabilen Bir Tedavidir

  Migrenin ne olduğunu ve kişiyi nasıl yıprattığını migren hastaları bilir; tabii bir de en yakınları. Hemen hemen hergün, dayanılmaz baş ağrıları çekmek, kişiyi canından bezdirir ve hem aile hayatını, hem iş hayatını (eğer çalışan biriyse),hem de tüm sosyal hayatını altüst eder. Evine misafir kabul etmekte ve misafirliğe gitmekte zorlanan ve bu nedenle de yavaş yavaş sosyal ilişkileri zedelenen çok migren hastası vardır.Ne yazık ki, günümüzde biraz hoşgörü eksikliği de olduğu için; hastanın bu kötü klinik tablosu, genelde o kişinin kişiliği ile ilişkilendirilerek, olumsuz ön yargılar oluşturulur. Oysa ki; bu, hastanın elinde olan bir durum değildir.

Hastanın migreni nedeniyle, tedavi amaçlı gitmediği doktor,kapısını çalmadığı sağlık kuruluşu kalmamıştır.Başvurduğu her hekim tarafından torbalar dolusu ilaçlar verilmiş ve her defasında da bu hastalığın ömür boyu devam edebileceği ve tam olarak geçmeyeceği; ancak ilaçlarını devamlı kullanması gerektiği söylenmiştir.Geçenlerde tedavisini bitirdiğim bir bayan hastamdan canlı örnek vereyim: 60 yaşında bayan hastamız, tam tamına 40 yıllık migren hastası olarak akupunktur tedavisine gelmişti.Hastalığı başladığında 20 yaşında iken,şimdi 60 yaşında…Nerdeyse migren ilaçları ile büyümüş! Benim bile adını hiç duymadığım ve bilmediğim, yıllar öncesi tedavülden kalkmış ilaçları isimleri ile birlikte hatırlıyor.Ne hazin bir durum değil mi? Peki,bunca yıl hep birbirinin muadili (eş değeri) olan ilaçları kullanmış da ne olmuş, iyileşebilmiş mi?…Hayır! Ama çok şükür şimdi hiçbir ilaç kullanmıyor ve o dayanılmaz yıpratıcı ağrılarından kurtulmuş durumda.

Migren tedavisinde halihazırda kullanılan ilaçlar; ya ağrı duygusunu, ağrı gelmeden önlemeye yöneliktir yada mevcut ağrı krizini hafifletmeye-yok etmeye yöneliktir. Peki tüm bu farmakolojik etki mekanizmalarına rağmen, ilaçlar neden çoğunlukla migreni kalıcı tedavi edememektedir.Çünkü,beynin kayda geçirdiği ağrı duygusunu silememektedirler de ondan.Şimdi size çok özet olarak; beynimizin ağrıya karşı takındığı tavrı, sizlerin anlayabileceği şekilde anlatmaya çalışayım:

Beynimiz, kendisine gelen her türlü uyaranı (ağrı,ısı,basınç,kimyasal uyaran,elektriksel uyaran v.b) bünyesinde yer alan “Talamus” aracılığı ile alır.Talamus bir bölge trafik istasyonu gibi işlev görür; gelen uyaranları bilgi işlem merkezinde değerlendirir,gerekirse filtre eder ve beynin korteks alanlarına (beyin kabuğu) gönderir.Çünkü, işlemden geçen uyaranlara karşı gösterilmesi gereken tepkilerde son kararı beyin verecektir ve beyin tüm merkezi sinir sisteminin Genel Kurmay Başkanıdır, son söz ve son karar onundur.

Eğer bir ağrı uyaranı, sürekli olarak belli şiddette beyine gönderilecek olursa; yaklaşık 6 aydan sonra bu ağrı bilgisi, beyin tarafından kaydedilmeye başlar; tıpkı bilgisayarlarımızdaki hard disklerin yaptığı kayıtlar gibi…Bu ağrı bilgileri silinmeyip, tüm şiddetiyle kaydedilmeye devam ederse, sonuçta beynimizin nöronlarının (sinir hücrelerinin) tamamına yakınında bu bilgi kalıcı olur.Şimdi bir düşünelim; böylesine güçlü bir kayıtlı bilgiyi ilaçlar silebilir mi? Mürekkep boyasını, normal kurşun kalem silgisiyle silebilir miyiz? İşte aynen bu verdiğim örnekte olduğu gibi; bu güçlü kaydedilen ağrı bilgisini ilaçlar silemez.İlaçlarla silmeye çalışmak; mürekkeple yazılan yazıyı, kurşun kalem silgisiyle silmeye çalışmak demektir.

Şimdi de gelelim migrenin AKUPUNKTUR ile tedavisine…

  Akupunktur,vücudun yaradılıştan var olan çok güçlü tedavi edici sistemlerini (farmakolojik ilaç sistemini); bilimsel olarak tanımlanmış komuta-kontrol noktalarını ( yani akupunktur noktalarını) uyarmak yada baskılamak suretiyle devreye sokan, işlerlik kazandıran yan etkisiz bir tedavidir. Nasıl bilgisayarımızın klavyesindeki tuşlara (komuta-kontrol tuşlarına), doğru zamanda ve doğru şekilde bastığımızda, bilgisayarımızın hard-diskinde yer alan bilgileri ekranda görüntüleyip işlemlerimizi yapabiliyorsak; aynısını bu akupunktur noktalarını uyarmak-baskılamak suretiyle de yapabilmekteyiz.Peki migren gibi gerçekten zorlu bir hastalıkta nasıl başarılı olabilmekteyiz?

Yukarıda da açıklamaya çalıştığım gibi, migren tedavisindeki asıl sorun ve engel; çok güçlü kaydedilmiş olan kronik (müzmin) ağrı bilgisidir.Yapılması gereken ne olmalıdır? Öncelikle beynimizin hard-diskinde ağrı bilgisiyle doldurulmuş olan alanı, mümkün olduğunca silmek ve yerine güçlü ağrı kesici (analjezik) bilgiyi yüklemek gerekir.Bu yapılmadan (yani ağrı bilgisini silmeden), yapılacak her türlü tedavi başarısız olacaktır. Aynen bilgisayarlardaki gibi…Örneğin disk alanınızın hacmi diyelim ki; 4 GB, ama tamamı dolu.Fakat, siz bilgisayarınıza 1 GB’lik bir bilgi yüklemek istiyorsunuz. Bunun için önce, 4 GB’lik tamamı dolmuş olan diskinizde, en azından 1 GB’lik bir boş alanı oluşturmanız gerekir; yani 1 GB’lik bir silme işlemi yapmak zorundasınız.

İşte, bu silme  ve yeni bilgi yükleme işlemlerinin aynısını, biz de akupunktur yolu ile yapmaktayız.Vakanın kronikleşme süresine ve krizlerin şiddet derecesine göre, en az 15-20 seanslık akupunktur tedavisi planı yaparak (haftada 2 kez olacak şekilde); öncelikle ağrı bilgisini silmeye, sonra da ağrı-kesici (analjezik) bilgiyi yüklemeye yönelik akupunktur uyarıları veririz.Böylece tekrarlanan seanslarla( tıpkı günde iki kez alınan antibiyotiklerin mikropları öldürmesi gibi), migren iyilik hali kazanır.

Çoğu hastalıkta olduğu gibi; akupunktur, migrende de bir tedavi seçeneğidir.

ÖNEMLİ NOT: Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

4 thoughts on “Akupunktur Migrende de Uygulanabilen Bir Tedavidir”

  1. AKUPUNKTUR KONUSUNDA insanları aydınlatan gercek mesleğinin hakkını veren insanları seven küçükle küçük büyükle büyük olan değerli hocamız DR.HAKAN ERTOK
    beyefendiye cok teşekkürler.

    1. Çok naziksiniz Narin Hanım.Sizlere layık olabilmenin mutluluğunu yaşattığınız için, ben de size teşekkürlerimi iletiyor ve çok sağlıklı günler diliyorum.

  2. Sayın hocam nasilsiniz göz batması sag göze akıllı lens takıldı ancak batma ve ağrı var 2.tavuk karası şu toplamasi tedavisi varmı 2 defa ameliyat oldu fayda etmedi sağ gözü ancak saglam gözü yaptılar 3. Dizi matkapla oyuyorlar karıncalar geziyor ari sokuyor gibi ağrı var yürümede zorlanıyorum prp yapıldı fayda etmedi tedavisi varmı çok ağrı ve şişme var ankara 05325532025 syg.narin arioz googleden benz

    1. Merhaba Narin hanım.Diz ağrılarınız için akupunktur tedavisinden oldukça iyi sonuç alırsnız.Özellikle ağrılarınızda ve diz eklemi hareketlerinde yaşam kaliteniz yükselir.Geçmiş olsun dileklerimle saygılar sunarım. Randevu için Klinik Tel: 0232 4359890 Bayraklı/İZMİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Translate »