AKUPUNKTUR SADECE KİLOYU MU TEDAVİ EDER?

Ne zaman televizyonda akupunktur gündeme gelse, hep şişmanlıktan söz edilmektedir. Kilo fazlalığı gerçekten tıbbi anlamda kişinin hayatını tehdit eder boyuta gelmişse yada bir takım hastalıklara yol açmışsa, tabii ki bu fazla kilonun tıbben tedavi edilmesi gerekir. Çünkü, neticede şişmanlık da aynen sigara yada alkol bağımlılığı gibi bir bağımlılıktır; yani tiryakiliktir. Öyle bir tiryakiliktir ki; sigara ve alkolden çok daha tehlikelidir. Ancak kişinin mutlaka öncelikle zayıflama iradesini ve istencini ortaya koyması gerekir.Eğer bu istenç ortaya konmazsa; yani, kişi zayıflama düşüncesi içinde olmazsa tıbbın hiçbir dalı bu kişiye yardımcı olamaz. Çünkü tıbbi literatürde şişmnlığın tedavisi, alışkanlıkların tedavisi ana başlığı altında incelenir.Yani kişi gerçekten zayıflamak istemiyor, eşinin dostunun zorlaması yada sosyal baskısı altında tıbba  başvuruyorsa; ne yazık ki, klinik olarak zayıflayamaz.

Akupunkturu, modern tıbbın en önemli uygulaması haline getiren, aslında kilo tedavisi değildir. Akupunktur, özellikle; migren,astım, bel-boyun fıtıkları, gebelik aşermesi ve gebelik bulatı-kusmaları gibi hastalıkların tedavisinde tıp dünyasında yer edindi. Dünya Sağlık Örgütü’nün yaklaşık 50 yıl öncesine dayanan bilimsel araştırma ve klinik gözlemleri sonucunda, akupunkturun, tıbbın bünyesinde yer alan bir tedavi modalitesi olduğu sonucuna varıldı.

Peki, akupunktur sadece kiloyu mu tedavi eder?

Kesinlikle hayır…Dünya Sağlık Örgütü’nün akupunktur endikasyon (tedavi ettiği hastalıklar) listesinde birçok hastalık yer almaktadır ve bu liste oldukça uzundur.Biz toplumumuzda en sık görülen hastalıkları kısaca söyleyeceğiz.Daha ayrıntılı liste, sitemizin “Tedavilerimiz” sayfasında yer almaktadır.

Akupunkturun tedavi ettiği hastalıklar (Toplumumuzda en sık görülen) :

1-MİGREN

2-ASTIM

3-BEL-BOYUN FITIKLARI (Ameliyatlık safhada değilse…)

4-DEPRESYON

5-ALLERJİK HASTALIKLAR (Kurdeşen, urtiker,besin-ilaç allerjileri,saman nezlesi v.b..)

6-TRİGEMİNAL NEVRALJİ

7-REFLÜ

8-KABIZLIK

9-YÜZ FELCİ

10-ÇOCUKLARDA GECE İŞEMELERİ

11-AĞRILI ADET GÖRME

12-GEBELİK BULANTI-KUSMALARI

13-GEBELİK AŞERMELERİ

14-UYKU BOZUKLUKLARI

15-PANİK ATAK

16-STRES VE KAYGI BOZUKLUKLARI

17-SINAV HEYECANI VE SINAV STRESİ

18-DİKKAT DAĞINIKLIĞI

19-ADET DÜZENSİZLİĞİ

20-SİNÜZİT

21-EKLEM KİREÇLENMELERİ (Diz,boyun,bel,kalça gibi eklemlerin)

Demek ki; akupunktur, sadece kiloyu değil, onlarca hastalığı ilaçsız ve yan etkisiz bir şekilde tedavi etmektedir.Bunu biz değil, yıllarca yapılan deneysel ve klinik akupunktur araştırmalarının sonucunu resmen onaylayan, Dünya Sağlık Örgütü söylemektedir.

Eğer, hastalığınız; vücudun kendi kendine tedavi edebileceği bir hastalık ise, akupunktur ile tedavi olma seçeneğinizin de olduğunu UNUTMAYIN!…

ÖNEMLİ NOT: Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Translate »