AKUPUNKTUR, NEDEN İLAÇSIZ BİR TEDAVİDİR?

Bir yumurta ve spermin birleşmesi ile ana rahminde oluşan cenin,tüm organ ve doku sistemlerinin tamamlanması sonucu doğum eylemi ile dünyaya doğar.Erişkin bir vücudda,yaklaşık olarak 60-70 trilyon hücre bulunmaktadır.Bu 60-70 trilyonluk dev hücre topluluğu,mükemmel bir iç ortamda ölüm anına kadar yaşar,tüm metabolik ve biyokimyasal süreçleri bu ortamda gerçekleştirir.Bu mükemmel iç ortamın bünyesinde, çok mükemmel işleyen dev bir ilaç sanayii de yer almaktadır.

Çok hassas dengelerle çalışan bu iç ortamda,her hangi bir iç yada dış sebepli bir işlev bozukluğu oluştuğunda,bizim klasik olarak bildiğimiz ve tanımladığımız hastalık halleri oluşur. Hastalık hali oluştuğu zaman da,vücudumuzun bu ortaya çıkmış olan işlev bozukluğunu giderebilecek ilaç sistemleri hemen devreye girer ve mevcut işlev bozukluğunu (yani hastalığı) tedavi etmeye çalışır.Bazen,biz hiçbir dış müdehale yapmadığımız halde,vücud bu bozukluğu giderir,yani tedavi eder.Örneğin,günlük hayatımızda vücudumuzun herhangi bir yerinde ciltte meydana gelen ve dikiş atılmaya ihtiyaç göstermeyen sıyrık,kesi gibi deri lezyonları kendi kendine iyileşmekte ve mevcut yara kapanmaktadır.İşte bunu yapan güç,vücudumuza mükemmel bir şekilde yerleştirilmiş olan “yara kapatma” mekanizmalarıdır.Zaten bu mükemmel yara iyileştirme mekanizmaları sayesindedir ki; cerrah meslektaşlarımız yaralara ve cerrahi lezyonlara dikiş atarak yaranın daha kısa sürede daha sağlıklı iyileşmesine yardımcı olmaktadırlar.

Akupunktur tedavisinde,tanımlanmış akupunktur noktaları aracılığı ile vücudun ilaç sistemine girilerek,mevcut hastalığın tedavisi için gerekli olan ilaçların salgılatılması sağlanır.Çünkü vücudumuzda,mevcut hastalığı mükemmel bir şekilde tedavi edebilecek ilaçlar zaten mevcuttur.İşte bu noktada,akupunktur uzmanları,akupunktur noktalarını uyarmak suretiyle gerekli orjinal ilaçların salgılatılmasına yardımcı olarak,vücudun kendi kendine tedavi etmesine yardımcı olmaktadırlar.Bu nedenle,akupunktur tedavisi ilaçsız bir tedavidir.Yani,dışardan herhangi bir ilaç uygulamasına gerek kalmadan,sadece vücudun kendine ait orjinal ilaçlarının salgılatılmasına yardımcı olmak suretiyle tedavi sağlanmaktadır.Ayrıca akupunktur,vücudun orjinal ilaçlarının salgılatılmasına yardımcı olduğu için de yan etkisiz bir tedavi şeklidir. Akupunktur tedavisinde,tedavinin her aşaması,orjinal ilaç sistemi üzerinden gerçekleştiği için yan etkisiz olduğu kadar, olumlu bir tedavi de sağlamaktadır.

ÖNEMLİ NOT: Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

8 thoughts on “AKUPUNKTUR, NEDEN İLAÇSIZ BİR TEDAVİDİR?”

  1. Merhaba benim 13 yasinda kizim var.Şu an ki kilosu 90.Birkaç diyet denemesi oldu 4, 5 kilo verdi lakin tekrar fazla fazla geri aldi bu kilolari.Hiç hareket yok yaptiramiyorum.Aklima akapuntur geldi.Bilgilendirirseniz sevinirim.

    1. Öncelikle kızınıza ayrıntılı kan tehlillerinin yapılması gerekir.Bunlar yapılmadan gelişi güzel diyet programı uygulanmamalıdır.Eğer,ayrıntılı olarak metabolik ve hormonal tetkikler yapılmadan diyet programı uygulamış iseniz çok yanlış bir yol izlemişsiniz demektir.Çünkü diyet; kiloya yol açan herhangi metabolik yada hormonal bir hastalık sözkonusu ise uygulanmalıdır.Aksi takdirde durduk yere insülin direncine yol açmış olursunuz.Akupunktur tedavisi kızınıza oldukça yararlı olur,ancak;yapılan ayrıntılı tetkiklerinin hepsinin normal sonuçlanması gerekir.Yani,akupunktur tedavisinden olumlu sonuç alınabilmesi için,kiloya sebepabilecek herhangi bir metabolik yada hormonal bir hastalık durumunun olmaması gerekir.Umarım,sizi aydınlatabilmişimdir.İlginize teşekkür ederim Türkan hanım.Saygılarımla…

  2. Merhaba doktor bey ben 15 yasindayim ve 65 kiloyum boyum da 1.55 kilo vermeyi cok istiyorum ama pek fazla cabalamiyorum her ne kadar istesem de yemememe engel olamiyorum ve cidden zayif bi kiz olmak istiyorum akupuntur tedavisini benim icin de uygulanabilirmi acaba bir yil oncesine kadar insulin direncim vardi fakat bir yildir ilac kullanmiyorum diyetde yapmiyorum insulin direncimde su anda yok ama eger kilo almaya devam edersem yine seker hastasi olma yolunda olcagimi biliyorum ve bunu istemiyorum simdiden yorumunuz icin tessekur ediyorum

    1. Daha henüz büyüme-gelişme çağında olduğunuz için;sizin öncelikle bir endokrinoloji uzmanı meslektaşımıza başvurmanız gerekir.Ayrıntılı olarak hormonal ve metabolik tahlillerinizin yapılması gerekir.Bunlar yapılmadan,akupunktur tedavisi uygulanmaz.Uygualamaya çalışan da yanlış yapmış olur.

  3. Tamam ben onlarin hepsini uyguladim seker direncim sınırdaydı ama simdi bi sıkıntım yok bi sure seker ilaci kullandim ama su anda dedigim gibi bi sorunum yok hormonlarim duzenli seker drencim de normal sadece kilo problemim var

    1. Önceki yanıtımda da açıkladığım gibi,ergenlik döneminde olmanız nedeniyle endokrinoloji uzmanına başvurmanız gerekmektedir.Benim kastım sadece insülin direnci ile ilgili tetkiler değil.Örneğin; serum D vitamin düzeyi ile,serum çinko, serum bakır düzeyleri,serum ferritin ve serum B12 vit.düzeylerine bakılması gerekir.Bu nedenle;sizin iyi bir endokrin uzmanı meslektaşımıza başvurmanız uygun olacaktır.Ayrıntılı endokrinolojik tetkik ve muayeneden geçmeden akupunktur tedavisine girmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Translate »