untitledKüme başağrısı (Cluster tipi başağrısı) hastalığında, tek taraflı olarak şiddetli ağrılar olur. Bu ağrılar, ortalama olarak 30-90 dk.kadar sürer ve birkaç hafta yada ay boyunca, günde bir yada birkaç kez tekrarlar. Ağrının olduğu taraftaki gözde; göz yaşı akması, gözde kızarma (konjonktival hiperemi), burunda tıkanma (nazal konjesyon) olur. Hasta, tipik olarak orta yaşlı erkektir. Bu tür hastalar, kriz anında genellikle sessiz ve karanlık yerler arayan migrenli hastaların aksine; yürüyerek dolaşırlar

Resim1

Yapılan tüm laboratuar tetkiklerinde ve radyolojik incelemelerde (Beyin Tomografisi, Beyin MR’ı,Röntgen v.b) hiçbir patolojik bulguya rastlanmaz,yani; hepsi temiz çıkar.Klasik ilaç tedavisinde,ağrı kesici etkiler elde edilmeye çalışılır,fakat hiçbir zaman kalıcı klinik etkiler sağlanamaz.Böylesine ızdırap verici tabloya sebep olan ve hastanın sosyal yaşantısını her yönüyle kötü etkileyen bu hastalığın kalıcı bir şekilde tedavisi,ancak vücudun kendi ilaç sistemini devreye sokmakla olur.İşte akupunktur; vücudu, kendi ilaçlarıyla tedavi ettiği içindir ki (yani bir benzetme yapacak olursak, çayın taşıyla çayın kuşunu vurduğu için), çoğu hastalıkta olduğu gibi küme başağrısını da çoğunlukla kalıcı tedavi edebilmektedir.

Küme başağrısı,klinik açıdan kronik ve kronikleşmeye eğilimli bir hastalık olduğu için; her kronik hastalığın akupunktur tedavisinde olduğu gibi, 15 seanslık bir tedavi uygulanır.Seans aralıkları haftada en az 2 kez olacak şekilde düzenlenir.

ÖNEMLİ NOT: Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir