Akupunktur, tıpkı Migren ‘de Olduğu Gibi; Küme Baş Ağrısını da Tedavi Edebilir Mi?

Küme Baş Ağrısı

untitledKüme baş ağrısı (Cluster tipi başağrısı) hastalığında, tek taraflı olarak şiddetli ağrılar olur. Bu ağrılar, ortalama olarak 30-90 dk.kadar sürer ve birkaç hafta yada ay boyunca, günde bir yada birkaç kez tekrarlar. Ağrının olduğu taraftaki gözde; göz yaşı akması, gözde kızarma (konjonktival hiperemi), burunda tıkanma (nazal konjesyon) olur. Hasta, tipik olarak orta yaşlı erkektir. Bu tür hastalar, kriz anında genellikle sessiz ve karanlık yerler arayan migrenli hastaların aksine; yürüyerek dolaşırlar

Resim1

Yapılan tüm laboratuar tetkiklerinde ve radyolojik incelemelerde (Beyin Tomografisi, Beyin MR’ı,Röntgen v.b) hiçbir patolojik bulguya rastlanmaz,yani; hepsi temiz çıkar.Klasik ilaç tedavisinde,ağrı kesici etkiler elde edilmeye çalışılır,fakat hiçbir zaman kalıcı klinik etkiler sağlanamaz.Böylesine ızdırap verici tabloya sebep olan ve hastanın sosyal yaşantısını her yönüyle kötü etkileyen bu hastalığın kalıcı bir şekilde tedavisi,ancak vücudun kendi ilaç sistemini devreye sokmakla olur.İşte akupunktur; vücudu, kendi ilaçlarıyla tedavi ettiği içindir ki (yani bir benzetme yapacak olursak, çayın taşıyla çayın kuşunu vurduğu için), çoğu hastalıkta olduğu gibi küme başağrısını da çoğunlukla kalıcı tedavi edebilmektedir.

Küme başağrısı,klinik açıdan kronik ve kronikleşmeye eğilimli bir hastalık olduğu için; her kronik hastalığın akupunktur tedavisinde olduğu gibi, 15 seanslık bir tedavi uygulanır.Seans aralıkları haftada en az 2 kez olacak şekilde düzenlenir.

ÖNEMLİ NOT: Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

3 thoughts on “Akupunktur, tıpkı Migren ‘de Olduğu Gibi; Küme Baş Ağrısını da Tedavi Edebilir Mi?”

  1. Hocam merhaba, akupunktur tedavisinin başlayabilmesi için ağrının olduğu dönemde mi yapmak gerekir yoksa ağrının olmadığı dönemlerde de mi yapılabilmektedir.

    Eşim yazın 1 aydan fazla atak geçirdi ve son 1 haftadır ataklar tekrar başladı. Ne yapacağımızı bilmiyoruz.

  2. Hocam merhaba, akupunktur tedavisinin başlayabilmesi için ağrının olduğu dönemde mi yapmak gerekir yoksa ağrının olmadığı dönemlerde de mi yapılabilmektedir. Eşim yazın 1 aydan fazla atak geçirdi ve son 1 haftadır ataklar tekrar başladı. Ne yapacağımızı bilmiyoruz.

    1. Merhaba Barış bey. Akupunktur tedavisi, ağrılı ya da ağrısız durumda da uygulanabilir, hiç farketmez. Bu tür baş ağrılarında akupuntur, ilaçsız ve yan etkisiz bir şekilde çoğunlukla kalıcı tedavi eder. Daha ayrıntılı bilgi için, lütfen beni, 0 505 6501561 no.lu telefonumdan arayın, size yardımcı olmak isterim. Geçmiş olsun dileklerimle saygılar sunarım. Dr.Hakan ERTOK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Translate »