KISIRLIĞIN AKUPUNKTUR İLE TEDAVİSİ

KISIRLIK (İNFERTİLİTE) NEDİR?

Çiftlerin,bir yıl boyunca düzenli cinsel birleşme yapmalarına ve     herhangi bir doğum kontrol yöntemi uygulamamalarına rağmen, gebe kalınamaması durumuna “Kısırlık” adı verilir. Ülkemizde kısırlık konusunda ciddi istatiksel bir çalışma olmamakla birlikte %10-15 oranında kısırlık sorunu olduğu tahmin edilmektedir.

Hamile Kalabilme Koşulları :

  • – Penisin sertleşme sorununun olmaması,

  • Yeterli sperm yapılabilmesi ve rahim içine dökülebilmesi,

  • Kadında yumurtlamanın (ovulasyon) sağlıklı olması ve yumurtanın sağlıklı bir şekilde  tüplere ulaşması,
  • Spermlerin tüplere sağlıklı ulaşıp,yumurtayı döllemesi,
  • Yumurtanın döllendikten sonra,rahim içine tutunabilmesi ve burada gelişimini sağlıklı sürdürebilmesi,

Tüm bu koşullar gerçekleştiğinde sağlıklı bir hamilelik sözkonusu olur.Toplumumuzda sanıldığı gibi,kısırlığın sebebi sadece kadınlar değildir.Çiftlerin yaklaşık %10-20’inde kadına ait yumurtlama sorunu varken, % 15’inde rahime yada tüplere ait sorun vardır.Çiftlerin yaklaşık % 40’ında da,hem kadın hem erkekte,sorun vardır.Bunların dışında,% 15 çiftte herhangi bir sebep bulunamaz.

KISIRLIĞIN TEŞHİSİ

Kısırlığın teşhisi için bazı tetkiklerin yapılması gerekir. Erkeklerde “Spermogram” adı verilen sperm tahlilinin, kadınlarda ise “Histerosalpingografi” adı verilen,”Rahim-Tüp filmleri”nin çekilmesi gerekir.
Hem erkek,hem de kadında,hormonal tetkiklerin yapılması da gerekli olup;bazı özel durumlarda,Laparoskopi de yapılır.

AKUPUNKTUR İLE TEDAVİSİ

Kısırlığın tedavisinde, akupunkturun etkili olduğu konusunda, her geçen gün bilimsel yayınlar artmaktadır.ABD Baltimor Maryland Üniversitesi ile,New York Cornell Üniversitesi’nde yapılan klinik araştırmalarda; akupunkturun,geleneksel medikal tedavilere ek olarak uygulandığında,hamile kalma şansını % 50 daha arttırdığı tesbit edilmiş durumdadır.Bu,oldukça yüksek bir orandır.Fertility&Sterility Dergisi’nin Mayıs 2006 sayısında, akupunkturun tüp bebek tedavisinde kullanımıyla ilgili yedi çalışma yayınlanmıştır. Bu çalışmalardan ikisinde de, tüp bebek tedavisine alınan hastalara,embriyon transferi aşamasından hemen önce akupunktur yapılmasının, klinik gebelik oranlarını artırdığı gösterilmiştir.

Çalışmalardan ilki,Danimarka’da Dr. Westergaard ve arkadaşlarının toplam 273 hasta üzerinde yaptıkları ve akupunkturun tüp bebek tedavisinde gebelik oranlarını artırdığını gösteren yayınıdır. Bu yayında,akupunktur yapılan grupta gebelik oranı yüzde 39, akupunktur yapılmayan grupta ise,yüzde 24 olarak saptanmıştır. İkinci çalışma ise Almanya’dan Dr. Dieterle Stefan (University of Witten-Dortmund) ve Çin’den Dr. Ying Gao (Huazhon University of Science&Technology, Wuhan) tarafından ortak yürütülen bir araştırmadır. Bu çalışma, toplam 225 hastada yapılmıştır. Klinik gebelik oranı,akupunktur yapılan hastalarda yüzde 33.9, kontrol grubunda gebelik oranı,yüzde 15.6 olarak tespit edilmiştir.
Akupunktur ile kısırlığın tedavisinde,15-20 seans arası uygulama yapılması gerekmektedir.

Akupunktur tedavisi ile:

1.Depresyon yada ruhsal stres ortadan kalkar

2.Yumurtalıkların kanlanması artar

3.Penisin sertleşme sorunu düzelir

4.Rahimin kanlanması düzelir ve döllenen yumurtanın rahime yerleşip gelişmesi daha sağlıklı olur

5. Hormonal denge yeniden kurulur

6. Cinsel isteksizlik ortadan kalkar

7.Yumurtlama sorunu olan yumurtalıkların yumurtlaması kolaylaşır

8.Spermlerin kalitesi artar

9.Spermlerin sayısında artış meydana gelir

Yan etkilerinin olmaması ve tüm vücudda düzenleyici etkilerinin olması nedeniyle,tedaviye mutlaka akupunkturun da eklenmesi hamile kalma şansını arttıracaktır.Ancak,akupunktur tedavisinin etkili olabilmesi için,döllenmeyi engelleyen herhangi bir mekanik olayın yada oluşumun olmaması gerekir.Örneğin,tüplerde oluşan bir tıkanıklık yada fibrotik oluşum cerrahi tedavinin eklenmesini gerekli kılar.Böyle bir durumda,akupunktur tedavisi etkili olamaz. Yine, kadınlarda adet dönemini (menstrüasyonu) yöneten ve Önhipofiz’den salgılanan hormonlar olan,FSH (Follikül Stimülan Hormon) ve LH (Lüteinizan Hormon) hormonları herhangi bir sebepten,hiç salgılanamıyorsa,akupunktur etkili olamaz.Çünkü,hormon üretimi durmuştur ve bu üretimi yeniden sağlamak artık mümkün değildir.Böyle bir durumda,“Hormon Replasmanı” adı verilen yerine koyma tedavisi yapılır.Eğer,böyle sebepler sözkonusu değilse;hormonlar az salgılanıyor bile olsa,akupunktur tedavisi ile,bunların salgısını arttırmak ve tüm vücudda,hamile kalmayı kolaylaştırıcı dengeleri yeniden kurmak mümkündür ve kolaydır.

Akupunkturun yan etkisinin olmayışı,kolay uygulanabilir oluşu ve uzun dönemde çok ucuz bir tedavi oluşu nedeni ile;mevcut kısırlık tedavilerine ek olarak uygulamak,her zaman için hastanın lehine olacaktır.

Akupunktur tedavisinde 10-15 seans planlanır.Haftada 2-3 seans olacak şekilde,kulak ve vücud akupunktur teknikleri ile tedavi uygulanır.

ÖNEMLİ NOT: Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Translate »