KULAK AKUPUNKTUR TEDAVİSİNDE KALICI İĞNE KULLANILMALI MIDIR?

Resimde talihsiz bir hastanın kulak kepçesine uygulanan kalıcı iğneleri görmektesiniz.Böyle bir duruma düşmek ister misiniz? İstemezsiniz dimi?..İşte sürekli bu yanlışı anlatmaya çalışıyor,sizleri bu yanlış uygulama konusunda uyarmaya çalışıyoruz.Yıllar öncesine kadar, kulak akupunktur tedavisinde, bu kadar olmasa bile birkaç akupunktur noktasına bantlı kalıcı iğne uygulanmaktaydı. Ancak, yapılan bilimsel klinik çalışmalarda; bu şekilde kulağa yerleştirilen kalıcı iğnelerin, günlerce kulakta bırakılmasının hastaya klinik olarak hiçbir olumlu getirisinin olmadığı kanıtlandı ve hemen terkedildi. Fakat ne yazık ki; günümüzde hala daha bu yanlış uygulama devam etmektedir.

Günümüz modern tıbbi akupunktur tedavilerinin hiçbirinde, kulak kepçesine bu şekilde kalıcı iğne uygulanmamakta; kulakta bulunan akupunktur noktaları, dedektör adını verdiğimiz dijital elektronik cihazlarla tesbit edildikten sonra, noktanın elektrik yüküne göre altın yada gümüş iğne batırılmaktadır. Daha sonra, bu iğneler 20 dk.lık seans tedavisinin sonunda çıkarılmaktadır.

Resimde görmüş olduğunuz kulak, hemen neredeyse hiç boş yer bırakılmaksızın kalıcı iğnelerle doldurulmuş ve bunun adına da akupunktur tedavisi denmiş. Böyle bir uygulama hastaya zarardan başka bir şey vermez. Akupunktur bilimdalı tıbbın en önemli ve tıbbın tamamını kapsayan çok ciddi bir dal olup; gelişi güzel iğnelemeler hastaya  hiçbir fayda sağlamaz.

Siz siz olun, tedavi için başvuracağınız akupunktur hekimine; kulak akupunkturu da uygulayıp uygulamayacağını,eğer uygulayacaksa ne şekilde uygulayacağını yukarıda anlattıklarımın çerçevesinde  mutlaka sorun.

Aşağıdaki formülü, tıbbın sadece akupunktur dalı için değil; tüm dalları için uygularsanız çoğunlukla doğru ve yerinde kararlar vermiş olursunuz :

ARAŞTIRIN + BİLGİ EDİNİN + SORGULAYIN + AKLINIZLA ONAYLAYIN = TEDAVİYİ KABUL EDİN

Siz de talihsiz hasta olmayın!…

ÖNEMLİ NOT: Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

8 thoughts on “KULAK AKUPUNKTUR TEDAVİSİNDE KALICI İĞNE KULLANILMALI MIDIR?”

  1. Akupunktur tedavisi SGK kapsamında değildir.Akupunkturun, sadece kilo tedavisinde etkili bir tıp dalı olmadığını; özellikle ilaçlarla tedavisi mümkün olmayan birçok ciddi hastalıkların (astım,migren,depresyon,bel-boyun fıtıkları,uyku bozuklukları v.b gibi) tedavisini sağladığını da ayrıca belirtmek isterim.Tedavi ücretlerimiz hakkında bilgiyi kliniğimiz arayarak alabilirsiniz. Klinik Tel: 0-232-4359890 Bayraklı/İZMİR

 1. Hakan Bey merhaba, ben bir devlet hastanesinde konsantrasyon için ilk seans akapunktur yaptırdım. iki sene önce de kilo problemim için 8 seans yaptırmıştım. kulağıma söylemiş olduğunuz kalıcı iğneleri her seferinde taktılar. Ayrıca konsantrasyon için de kilo için de yapılanlar aşağı yukarı aynıydı. ölçüm yapılarak kulağıma iğneler takıldı. kulağımdakileri çıkarmalı mıyım? Gümüş ya da altın iğne kullandıklarını sanmıyorum. Ankarada ikamet etmekteyim. Sizce devam etmeli miyim.

  1. Mustafa bey merhaba.Kalıcı iğne uygulaması,kulak akupunkturunda artık kullanılmamaktadır.Çünkü yapılan bilimsel araştırmalarda,kalıcı iğnenin;bizzat akupunktur uyarısının başladığı yer olan ciltteki reseptörleri parçaladığı ve bu nedenle aynı yerden tekrar uyarının başlatılamadığı tesbit edilmiştir.Hücresel düzeyde nörofizyolojik uyarıların sağlıklı bir şekilde başlatılıp,farmakolojik düzeyde etkili olunabilmesi için; elektriksel nötürlük prensibine göre (yani dedektör cihazı ile kulakta tesbit edilen akupunktur noktasının elektrik yüküne göre) altın yada gümüş iğnenin batırılıp 20 dk.beklendikten sonra mutlaka çıkarılmsı gerekir.Tedavinize devam edip etmemek (hasta haklarınız açısından) tamamen sizin özgür iradenize ve kararınıza kalmış bir durumdur.Kulak akupunkturunun klinik uygulamasındaki bu bilimsel bilgiler ışığında, karar size aittir.İlginize çok teşekkür ederim.Saygılarımla…

 2. Hakan hocam merhaba, kulak kikirdagi disinda, dudagi yada burnu deldirmek akupunktur acisindan zararli midir ?

  1. Merhaba Deniz Hanım.Kulak kıkırdağı dışında,dudağı yada burnu da piercing uygulamasıyla kalıcı olarak deldirmek hem akupunktur açısından hem de sağlık açısından kesinlikle doğru değildir.Özellikle kıkırdak ve mukoza dokusundan zengin olan hangi organ olursa olsun,deldirmek hücresel düzeyde doku nekrozlarına (hücresel hasarlanmalara) neden olur.

 3. Merhaba hakan bey.Ben trigeminal nevralji hastasıyım 7 yıldır. Şu anda akupunktur tedavimin 20. Seansındayım. Umudumu ve ınancımı kaybetmek ıstemıyorum.tegratolu aşamalı olarak azaltıp bıraktık. Ağrılarım henüz sıfırlanmadı.size sormak istediğim ağrının şekil ve yer değiştirmesi normal midir ve ve ağrının sıfırlanacağının göstergesimidir? Teşekkür ederim iyi çalışmalar

  1. Merhaba Ebru Hanım.Ağrının şekil ve yer değiştirmesi normal olup;tedaviden olumlu sonuç alacağınızın göstergesidir. Akupunktur tedavisine sabırla devam edin.Geçmiş olsun dileklerimle saygılar sunarım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Translate »