KULAK AKUPUNKTURU’NDA YAPILAN YANLIŞLAR!…

Ülkemizde, akupunkturun klinik uygulamalarında sıklıkla; kulak ve vücud akupunkturu uygulanmaktadır.Özellikle de kulak akupunkturu uygulamalarında, yaygın olarak; kulak akupunktur noktalarının elektriksel ölçümleri yapılmadan ve noktaların patolojik sinyal verip vermediğine bakılmadan gelişi güzel iğneleme yapılmakta,hatta iğnelemenin ötesinde, artık bilimsel geçerliliği kalmayan “Kalıcı İğne” (halk arasında küpe de denilmektedir) iğneler batırılıp bantlanmaktadır. Daha da önemlisi, “Tohum” adı verilen garip şeyler kulak kepçesine yapıştırılmaktadır.

Kulak kepçesi, vücudumuzun tamamını bünyesinde barındıran komuta-kontrol sistemiyle donatılmıştır.Kulak kepçesinin anatomik yapısına dışarıdan baktığımız zaman, anne karnında ters duran bir cenine benzediğini görürüz. Anne karnında ceninin doku ve organ sistemleri oluşurken, beraberinde her iki taraflı kulak kepçesi de oluşmaya başlar.Böylece hangi organ yada doku sistemi oluşuyorsa, bunların hayat boyu sürekli haberleşeceği kulak kepçesi bölümü de oluşmaktadır.Yani daha anne karnındayken tüm organlar ile kulak kepçesi arasında bir telekomünikasyon sistemi kurulmakta ve hayat boyu işlevini sürdürmektedir. Kulak kepçesi çok dinamik bir organ olup; hangi organ yada sistemde bir hastalık oluşmuşsa, o organın-sistemin haberleştiği kulak kepçesi bölümünün elektriksel potansiyeli değişir (yani akupunktur noktası pozitif hale geçer,nokta patolojik olarak tesbit edilmiş olur).

Dolayısıyle,kulak kepçesindeki akupunktur noktalarının elektriksel yüklerini ölçmeden (yani patolojik hale gelip gelmediklerini tesbit etmeden), kulağa gelişi güzel iğne batırılması kesinlikle doğru değildir.Kulağa gelişi güzel iğneleme yapmak, gereksiz yere organları uyarmak yada baskılamak demektir.Yapılan çalışmalarda, kalıcı iğne batırmanın, klinik olarak hiçbir getirisinin olmadığı; tam tersine reseptörleri parçaladığı için, o bölgenin anatomo-histolojik yapısını darmadağın ettiği tesbit edilmiştir.Bu nedenle, biz kliniğimizde yıllardır kalıcı iğne kullanmamaktayız.(Tohum olayını bir daha açıklamama gerek yok; çünkü bundan daha saçma ve bilimdışı bir hurafe olamaz!!!!)

Bir diğer sıklıkla yapılan yanlış da; akupunktur tedavisinin haftada bir yapılıyor olmasıdır.Vücudumuz yaklaşık 100 trilyon hücreden oluşan bir organizmadır.Bu 100 trilyonluk muazzam sistem, yine çok muazzam olan bir farmakolojik ortamda (iç ilaç sistemi) işlev görür.Akupunktur uyarısı da, iğnelemenin yapılmasıyla hücresel düzeyde başlatıldığı içindir ki; en az haftada 2 kez uyarı verilmesi gerekir.Haftada bir yapılan uygulamada vücud, patinaj yapan araba konumuna düşer.Yani, vücuda verilen akupunktur uyarısının etkisi en fazla 3-4 gün sürdüğünden ikinci uyarının hemen akabinde mutlaka verilmesi gerekir ve bu şekilde tekrarlanan seanslarla,vücudun mevcut hastalığı tedavi etmesi sağlanmış olur.Eğer, böyle yapılmazsa; verdiğiniz uyarının devamı 3-4 gün sonra gelmeyeceği için vücudun farmakolojisi patinaj yapacaktır.İlk uyarının hükmü kalmayacak ve tekrar tekrar başa dönülecektir.

Kulak akupunkturu, gördüğünüz gibi öyle çok kolay sıradan uygulanacak ve batır bantlı kalıcı iğneyi, gönder hastayı şeklinde bir tavrı kaldırmayacak kadar bilimsel ve ciddi bir uygulamadır.

ÖNEMLİ NOT: Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

80 thoughts on “KULAK AKUPUNKTURU’NDA YAPILAN YANLIŞLAR!…”

 1. sizinle aynı fikirdeyim.ama bu kulaktaki kalıcı şeylere hastalar o kadar alıştırılmış ki tedavi sonunda kalıcı iğne ile hastayı göndermeyince bazı hastalarım kendilerini güvende hissetmek için buna ihtiyaç duyduklarını söylüyorlar.Yani hem öyle öğrendikleri için, hemde ona dokununca sanki hekimi yanındaymış gibi ve ondan destek alıyormuş gibi hissettiklerini söylüyorlar.ben istediklerini yapmıyorum ve noktaya kalıcı zarar verebileceğini söylüyorum.kimisi ısrar ediyor,kimisi tatmin olmuyor

  1. Değerli Meslektaşım Müge Hanım, keşke diğer meslektaşlarımız da bu yanlışlara son verip;akupunktur bilimdalının doğrularını uygulasalar…Ne yazık ki, bu arkadaşlarımız;sizin de değindiğiniz gibi,hastaların talepleri doğrultusunda akupunktur tedavisi yapmaktalar.Böyle bir davranış,hiçbir tıbbi uygulamanın kaldıramayacağı yanlış davranıştır.Siz, bu doğru ve bilimsel tutumunuzdan asla taviz vermeyin ve doğru yolda gitmeye devam edin lütfen…Klinik çalışmalarınızda üstün başarılar diliyorum..Nazik ilginize çok teşekkür ediyorum…Sevgi ve Saygılarımla!

   1. Merhaba size sorum akupunktur noktalarının elektriksel yükleri nasıl ölçülüyor yani Güvenilir bir şey yaptırıp yaptırmadığımızı nasıl anlayacağız
    Teşekürler

    1. Bu güzel sorunuz için teşekkür ederim.Akupunktur noktalarının elektriksel yükleri,dedektör adını verdiğimiz akupunktur noktası ile deri arasında oluşan elektrik potansiyel farkını ölçen cihaz ile ölçülür.Akupunktur noktası,normal deriye göre elektrik direnci düşük özellik taşıyan deri bölgesini ifade eder.Ölçüm yapıldığı zaman o noktanın patolojik karakter kazandığı anlaşılmış olur ve o nokta iğnelendiği zaman da galvanik elektrik akımı oluşur. Böylece,ekstrasellüler sıvıda oluşan galvanik elektrik akımı hücrelerde depolarizasyon süreçlerini başlatır.

 2. Bir doktordan kilo problemim için akupunktur tedavisi görüyorum. Haftada bir kez. Kulağıma akupunktur tohumları ve küçük iğnelerden oluşan bir bant yapıştırıp gönderiyor her hafta beni. Hiç bir ölçüm falan da yapılmadı. Bantları yapıştırması en fazla 3 dakika sürüyor. 2-3 iğneli bant yapıştırıyor gerisi akupunktur tohumu. sonrada yanında çalışanlar tohumlara lazer tutuyor. Ve beni gönderiyorlar. İştahımda ne kesilme oldu, ne de kilom azaldı. 3 haftadır boşu boşuna. Hakkım haram olsun inşallah.

  1. Burcu hanım, size yapılan tedavinin akupunktur ile kesinlikle bir ilgisi yok.Ne yazık ki,bu tohum saçmalığı tüm hızıyla sürmekte…Kulağa tohum yapıştırmak,üzerine lazer tutmak tam bir saçmalıktır, ve şarlatanlıktır.Size tedavi uygulanmamış sadece şarlatanlık yapılmış.Tıbbın hangi dalında olursa olsun; hekiminizi ve sağlık kurumunuzu seçerken çok araştırıcı ve sorgulayıcı olun.Bu vesile ile tekrar buradan bir uyarı daha yapayım:

   KULAK AKUPUNKTUR TEDAVİSİNDE:

   1-KULAKTA KALICI İĞNE UYGULAMASI

   2-KULAKTA TOHUM SAÇMALIĞI UYGULAMASI

   3-HAFTADA 1 UYGULAMA

   4-KİLO TEDAVİSİNDE LAZER UYGULAMASI ASLA VE ASLA YAPILMAZ!!!!!!!!!

   Akupunktur tedavisinde bilimsel olarak yeri olmayan her türlü uygulama ve işlemlere karşı lütfen uyanık olun…Ayrıca akupunktur uzmanı olduğunu iddia eden hekimin, Sağlık Bakanlığı’dan verilen “Akupunktur Tedavisi Uygulama Yetki Belgesi”ne sahip olup olmadığını da sorgulayın.Bu sorgulayıcı davranışı her branştaki hekim ve kurum için mutlaka yapın,çekinmeyin…Size geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum…Saygılarımla!…

   1. Merhaba. Ben de 1 hafta once bir klinikte basladim akupunktura. Doktor ic hastaliklari uzmani. Yeterli donanimi vardir diyerek gittim. Ancak dediginiz seyler olmadi. Elektrik olcumu yapilmadi kulagima hic igne takilmadi. O tohum dediklerinizden de 30 sn icinde takti gecti meslektasiniz. Istanbulda bu isi duzgun yapan bir yer onerir misiniz??

    1. Merhaba, gittiğiniz hekimin kulağınıza tohum koyması kesinlikle doğru ve bilimsel değildir.Beni 05056501561 no.lu telefonumdan ararsanız size yardımcı olurum. Saygılarımla… Dr.Hakan ERTOK

 3. Hakan Bey az önce İzmir’li olduğunuzu farkettim. Ben bu doktora 4 haftalık ödemesini peşinyapmıştım ama haftaya gitmeyeceğim. Onda kalsın para hiç önemli değil, yukarıda Allah var. Ben sizinle çalışmak istiyorum. Telefon numaralarınızı aldım, tam olarak kliniğiniz nerede? Adres verebilir misiniz?

  1. Burcu hanım,ilginize ve teveccühünüze teşekkür ederim.Memnuniyetle sizi kliniğimize bekleriz.Sitemin iletişim kısmında tam açık adresimiz var ama, ben yine de size yazayım:

   Mansuroğlu mah.288/6 sok.No:1 Çolakoğlu Plaza K:5 D:20 Bayraklı/İZMİR
   Randevu için Klinik Tel: 0-232-4359890
   Cep Tel: 0-505-6501561

  2. Teşekkür ederim Burcu Hanım…İnşallah biz de size faydalı olmaya çalışırız.Ben iletişim bilgilerini tam olarak vereyim:

   Mansuroğlu mah.288/6 sok.No:1 Çolakoğlu Plaza K:5 D:20 Bayraklı/İZMİR
   Randevu için Klinik Tel: 0 505 6501561

 4. Merhaba hakan bey gecen hafta sağlık ocagina gittim kilo problemim var tahlil yaptirmak icin sonuc olarakta kan sekerim düşük iyi huylu kolestrolumun düşük oldugunu belirtildi.gecen hafta ilk akapunktur tedavisi yapildi ve istahimda hicbir azalma ve kilomda da hicbir eksilme olmadi bana yememem gereken bir liste verildi kırmızı et tavuk eti süt ve süt ürünleri yumurta hormunlu gıdalar kozmetik ürünleri ambalajli gıdalar yenilmeyecegini soyle bunlari yersem kilo alacagimada soyledi günde 6 lt su tüketecegımi soyledi birde ben 3lt icebiliyorum ancak lutfen ban ne yapmam gerekiyorsa yardimci olursaniz sevinirim

  1. Merhaba Neslihan Hanım.Size diyet uygulaması kesinlikle yanlış olup; akupunktur tedavisinin gerçek bilimsel şekliyle uygulanması gerekir.Ayrıca günlük 6 lt.su çok yanlıştır.Günde 2-3 litre içmek yeterlidir.Eğer,İzmir veya yakınında ikamet ediyorsanız randevu alarak kliniğime gelmenizi rica edeceğim.Saygılarımla!….Klinik Tel:0-232-4359890 Bayraklı/İZMİR

 5. Hakan bey ben corumda ikamet ediyorum akapunkturu cikarmalı mıyım peki ne yapmam gerekiyor lutfen bilginizr ihtiyacım var

  1. Neslihan Hanım,öncelikle bir yanlışı düzeltmek istiyorum:”…akupunkturu çıkarmalı mıyım?” şeklindeki ifadeniz doğru olmayıp;bunun yerine: “…kulağımdaki kalıcı iğneleri çıkarmalı mıyım?” şeklinde ifade en doğrusu olacaktır.Çünkü akupunktur;aynen bir cerrahi tedavi gibi yada reçete tedavisi gibi tedavi uygulaması olup,bu tedavinin yapılmasına aracılık eden iğnelerdir.Kulağınızda hiçbir iğne kalmaycak şekilde tüm iğneleri hemen çıkarın ve asla kulağınızda kalıcı iğne bıraktırmayın!

 6. Ayrica ilginize cok teşekkür ederim mesleginizde üstün basarilarinizin devamini dilerim

  1. Rica ederim,ben de size çok çok teşekkür ederim.Tıbbın hangi uzmanlık dalında olursa olsun,mutlaka araştırıcı ve sorgulayıcı olun ve ilgili dalın gerçek uzmanlarına danışıp en doğrusunu öğrenmeden hiçbir tedaviyi gözü kapalı kabul etmeyin.
   Saygılarımla!..

 7. Ben yillardir Ankara da bir doktora gidiyorum.Gunde en az 8adet maden suyu ve toplamda 3 meyve onerili diyet listesi var.Haftada 1gidiliyor ve 3 hafta sonra isterseniz 15 gunluk ara diyete girip takilan kupe 15 gun kaliyor.ilk haft 5 bir ayda 10 kg vererek devam ediyorsunuz.Bende cok kilo verdim ama cok cabuk geride aliyorum.Hakan bey bu metodula uygulanan akapunktur icin oneriniz nedir? Yazdiklariniz beni korkuttu dogrusu!

  1. Benim,akupunktur bilim dalına ait olmayan uygulamalarla ilgili bir önerim olmayacaktır.Size uygulanan şeylerin,akupunktur bilim dalının uygulamaları ile uzaktan yakından bir ilgisi bulunmamaktadır.Ayrıca yazılarımın sizi korkutmaması; aksine, sizi çok mutlu etmesi gerekirdi.Çünkü,biz burada; akupunktur bilim dalının, gerçek doğru bilgilerini paylaşmaktayız ve insanlarımıza doğruları öğretmeye çalışmaktayız.Bilim,insanları korkutmak yada ürkütmek için yapılmaz;tam tersine insanlara ve insanlığa hizmet etmek için yapılır.Size uygulananların kesinlikle; akupunktur bilim dalının klinik uygulamaları ile ilgisinin olmadığını bir kez daha belirterek, saygılar sunuyorum.Ayrıca, araya bayram tatilinin girmesi nedeniyle, internetten uzak kalışımın doğal sonucu olarak cevabımın geciktiğini ifade etmek isterim.Bu nedenle sizden özür diliyorum.

 8. Kusura bakmayın bende cevabınızı yeni gordum.İlginiz için teşekkürler. Obezite meselesinde ve aslında hermeselede şarlatanlık yapanlar için artık birşeyler yapılmalı sağlık bakanlığının bu konuda ciddi denetimi ve yaptırımları olmalı artık!

 9. mrb hakan bey akupunturu araştırıken tesadüf sizin yazdıklarınızı okudum.bnde 3 gün önce akupuntura başladımönce karın bölgesine iğneli titreşim yapıldı 20 dk daha sonra da kulağıma küçük iğnelerden oluşan bir bant yapıştırıldı ve diyet listesi verildi kilo vermek için yapılan akupuntur yöntemi doğrumudur.

  1. Merhaba Gizem hanım.Size uygulananlar doğru ve bilimsel değildir.Sitemde yer alan makalelerimde de sözünü ettiğim gibi;kulak akupunkturu uygulamalarında asla ve asla kulağa kalıcı bantlar,kalıcı iğneler yada tohum gibi saçma sapan nesneler yapıştırılmaz.Eğer,kilo sorununuzun altında hormonal yada metabolik bir hastalık sözkonusu değilse,DİYET KESİNLİKLE VERİLMEZ.Gerkesiz yere verilen diyetler,zaman içinde kişide “İnsülin dirençlerine” yolaçar ve işi daha da kısır döngüye sokar.Sitemde yer alan bu konudaki makalelerimi dikkatle ve özenle okumanızı rica ediyorum.Bu doğru bilimsel bilgiler ışığında akupunkturun çok ciddi bir tıbbi branş olduğunu belirtmek isterim.Tıbbın hangi dalındaki tedavi olursa olsun;hekiminizi ve yaptığı tedavileri çok iyi sorgulayın,araştırın; ondan sonra aklınız ve vicdanınız neye karar veriyorsa o şekilde hareket ediniz.Hasta haklarınıza da sonuna kadar sahip çıkınız.Bu vesile ile de yeni yılınızı en içten dileklerimile kutlar;sağlık ve afiyetler dilerim.Saygılarımla!..

 10. hakan bey merhaba ,
  bende balıkesirde yaşıyorum. özel bir hastaneye akapunktur talebiyle gittim dün. Ve kulağıma iğne ve bilyelerden takıldı. hadtada 1 değşitirilceği söylendi. bugün kulağımdaki 2.gün yazılanları okuduktan sonra tedirgin oldum açıkçası. Keşke izmirde ikamet etsemde sizinle görüşme imkanım olsa. ama balıkesirde bu işi gerektiği gibi yapan bir hastane yada doktor hakkında beni bilgilendirirseniz çoook sewineceğim. Teşekkürler

  1. Merhaba Çiğdem Hanım.Kulak akupunktur uygulamasında kalıcı iğne uygulaması artık terkedilmiş durumdadır.Yıllar önce biz de kalıcı iğne uygulamaktaydık ancak;nörofizyolojik olarak klinik bir etkinliğinin olmaması nedeniyle terkedilmiş durumdadır.Bilye yada tohum şeklindeki uygulamaların da hücresel düzeyde nörofizyolojik etkileri yoktur.Bulunduğunuz ilde bildiğim bir hekim bulunmamaktadır.İlginize teşekkür ederim.Saygılarımla!..

 11. Hakan bey merhaba ; ben 3 gün önce Akupunktur tedavisine başladım. Şu anda sağ kulağımda 3, sol kulağımda 2 iğne var bantlanmış şekilde. 3 günde 3 kg verdim. Ancak diyet çok zor. Sabah öğlen 1 meyve,akşam yoğurt içeren bir diyet. Sizce bu şekilde kilo verirsem, kilonun hepsini geri alırmıyım ? Emeklerim boşa gidermi ? Beni aydınlatırsanız sevinirim.

  1. Merhaba Kaan Bey.Size uygulananların hepsi yanlıştır.Özellikle kulak akupunkturu yapılacağı zaman noktaların dedektör adını verdiğimiz tarama cihazı ile elektriksel potansiyellerinin tek tek ölçülüp;elektriksel nötrlük ilkesi gereğince elektrik yükü (-) yada (+) taraf kaymış noktaların (yani patolojik hale gelen noktaların) tesbit edilmeleri gerekir.Sonra da,bu tesbit edilen her noktaya,elektrik yüklerine göre ve hastalığın klinik durumuna göre ALTIN yada GÜMÜŞ iğnelerin uygulanması gerekir.Bu iğneler batırıldıktan sonra da 20 dk.beklenmeli ve iğneler çıkarılmalıdır.
   Ayrıca size ölümüne diyet verilmiş.Diyet ancak; şişmanlığın altında yatan sebep olarak,hormonal yada metabolik hastalıklar sözkonusu ise verilir.Ama bu tür hastalıklarda bile böylesine diyetler verilmez.Zaten şişmanlığın altında yatan klinik sebepler olarak hormonal yada metabolik hastalıklar sözkonusu ise,endokrinoloji uzmanına başvurulmalıdır.Bunların yanısıra,üç günde 3 kg.kilo kaybetmek de kesinlikle doğru ve bilimsel değildir.Dünya Sağlık Örgütü’nün bilimsel olarak belirlediği ölçüt; ayda 2-4 kg.dır.Durumunuzu bu bilgiler ışığında,kendi hür iradeniz ve seçiminizle değerlendirmeniz uygun olacaktır.İlginize teşekkür ederim.Saygılarımla

 12. merhaba Hakan Bey bende dört seans akupuntura gittim. iştahım hiç kesilmedi hala ne yesem diye bakıyorum.doktora sorduğumda yeme isteği psikolojik diyor sen kendini tutacaksın akupuntura çok şey yükleme diyor diyet yapıyorum 45 dk yürüyorum benimde kulağımda kalıcı iğne var üç haftada dört kilo verdim ama sabah tartıldığımda 76.1 akşam 77.6 çıkıyor yanlış bişeymi yapıyorum diye sorgularken sizin yazıyı okudum şimdi bırakırsam tekrar kilo almaktan korkuyorum içim hiç rahat değil ne yapmalıyım

  1. Merhaba Döne Hanım.Kilo tedavisi amaçlı kişiye diyet verilebilmesi için;öncelikle,kilo sorununun altında hormonal yada metabolik bir hastalık olup olmadığının bir takım kan testleriyle ortaya konması gerekir.Bu tetkikler yapılmadan gözü kapalı diyet vermek kişide insülin direncine yolaçar ve kişi kilo vermekte çok zorlanır.Size bu testlerin yapılıp yapılmadığını bilmediğim için fazla yardımcı olamıyorum.Kulak akupunkturunda kulağa kalıcı iğne uygulanmamalıdır.Kulak kepçesinin dedektör adını verdiğimiz nokta bulucu cihazla taranması gerekir.Bu cihazla kulak akupunktur noktalarının tek tek elektriksel potansiyelleri ölçülmeli ve elektriksel nötürlük prensibine göre,noktaların elektrik yüklerine göre altın yada gümüş iğne batırılarak 20 dk.beklenmeli ve daha sonra da tüm iğneler çıkarılmalıdır.İlginize teşekkür ederim.Saygılarımla…

   1. Hakan Bey ilginize teşekkür ederim öncelikle kan testi yapıldı yağlanma basen ve karın bölgemde olduğundan ona göre diyet verdiğini söyledi kilo ölçümünü normal bir tartıyla incelmeyi mezroyla yapıyor yağ yakımını böyle anlayabiliyormuş dedektörün sadece çocuklarda kullanıldığını söylüyor bulunduğum ilde başka seçeneğim yok koruma dönemini uygulamazsam tekrar kilo alırmışım yoluma nasıl devam etmeliyim bir öneride bulunabilirmisiniz şimdiden teşekkür ederim

   2. Merhaba hocam verdiğiniz bilgiler için ve sorulara tek tek cavp yazdığınız için size çok teşekkür ediyorum öncelikle.
    Hocam ben 1 hafta önce…..diye bir doktorun yanına gittim bana sigarayı bırakmak için ve kilo vermem için sözde birşeyler yaptı … TL para aldı ve yolladı bizi 3 hafta kalsın kulağında bantlar sonra çıkart dedi sadece orda 3 saat kaldık 2.5 saat sadece o anlattı biz dinledik sonra kulağımı kopartircasina bir aletle oydu tohumlar taktı sonra yüzüme ellerime ayaklarıma iğneler taktı 20 dk tuttu çıkarttı ben çok ağladım bu arada ilk başta yüzüme iğneleri batirinca neyse hocam diyeceğim ne sigarada azalma oldu nede istahimda azalma oldu sadece okadar para verdigime üzülüyorum ve gece tohumlar kulağımı rahatsız edip yatamadigima üzülüyorum hocam bunun bir faydası olacakmi bekliyimmi yoksa çıkartıp atayimmi ben bu bantları adam resmen bizi tokatladı gönderdi sanırım birde tvlerde çıkıyor öyle gördüm de gittim hocam yardım edin nedir bu yaşadığım olay ben tedavi oluyormuyum yoksa kandirildim mi:(((

    1. Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Size uygulanan herşey çok yanlış ve bilimsel olarak tıbbi hiçbir dayanağı yok. Kulağınızdaki o tohumları hiç gecikmeden hemen çıkarın, bunların size hiçbir yararı olmaz…Beni 0 505 6501561 no.lu telimden ararsanız daha ayrıntılı bilgilendirme yapma imkanım olur. Artık bundan sonra hangi konuda olursa olsun; hekiminizi seçerken ölçütünüz, TV programlarına çıkması olmamalı; tam tersine kişiliği, akademik bilgi düzeyi ve klinik tecrübesi olmalıdır. Telinizi bekliyorum. Saygılarımla

 13. merhaba hakan bey
  ben akupuntur tedavisi görmek istiyorum ama istanbul da yaşıyorum. izmir e gelmem olanaksız maalesef.. bana istanbul da öenerebileceğiniz bir doktor varmıdır ?

 14. Deger hocam ben viyanadayım baya bi Kilo aldım KOAH ta var şeker var bir türlü ne yapacagımın çözümünü bulamadım lütfen bnmle kontaga geçermisiniz

  1. İsmail bey, kilodan tedavisinden önce KOAH ve şeker hastalığınızın çok iyi bir tedavi ile klinik anlamda düzeltilmesi gerekir.Şeker hastalığı metabolik bir hastalık olup;kan glukoz düzeyi ve HbA1C değerleri normal değerlerine indirilmediği sürece kesinlikle kilo veremezsiniz.Bu nedenle sizin, KOAH için iyi bir Göğüs Hastalıkları uzmanının; Şeker hastalığınız için de Endokrin uzmanının tedavisine girmeniz gerekir.Arzu ederseniz daha ayrıntılı bilgi alabilmeniz için, beni telefonla da arayabilirsiniz.Geçmiş olsun dileklerimle saygılar sunarım.

 15. Merhaba Hakan Bey,
  yazılarınızı ve yorumlarınızı okudum, bir haftayı aşkın süredir zayıflama amaçlı akupunktur ile tedavi etkilerini araştırıyorum ve yazdıklarınız bana gayet açıklayıcı ve mantıklı geldi, fakat İstanbulda yaşadığım için sizin yöntemlerinizden yararlanamayacağım, acaba İstanbul Avrupa yakasında sizinle aynı uygulama yöntemlerini kullanan önerebileceğiniz bir hekim var mıdır?

  1. Merhaba Emine hanım.İlginize teşekkür ederim.Avrupa yakasında akupunktur uzmanı bulabilmeniz için,internetten araştırma yapmanız uygun olacaktır.Ben prensip olarak bir isim önermiyorum,lütfen kusura bakmayın.

 16. merhaba hakan bey ben ankarada vücut akupunkturuna başladım haftada bir göbegim bacagım elim ayaklarıma iğneler takılıp 20 dakika bekletiliyor çıkarılıyor yanında bir diyet listesi ile desteklemeye calısıyorum karbonhidrattan uzak günden 2dilim ekmek ile bu dogru bir uygulamamıdır

  1. Merhaba Kübra Hanım.Endokrinolojik yönden tahliller yapılmadan gelişi güzel diyet verilmemelidir.Gereksiz yere yapılan diyetler insülin dirençlerine yol açar.Sitemde “Makaleler” bölümünde, şişmanlık ve akupunkturda yapılan yanlışlarla ilgili birçok makalem bulunmaktadır.Bu makalelerimin hepsini dikkatle okumanızı rica edeceğim.Böylelikle aklınızda takılı kalan tüm soruların yanıtlarını bulmuş olacaksınız.

 17. Merhaba hakan hocam ,
  Yarın akupunktur için doktoruma gidicem. İlk seansım yarın olucak ama korkum şu doktorum gelecek hafta yok sizce bir hafta ara verip tekrar devam etmemde bir sıkıntı olur mu ?

  1. Merhaba Zeynep Hanım.Normal klinik uygulamada akupunktur seansları haftada iki kez uygulanmalıdır.Eğer,şimdiye kadar size haftada iki kez uygulanmış ise,gelecek hafta bir haftalık ara vermenin olumsuz bir yönü olmaz içiniz rahat olsun.

 18. Merhaba Hakan Bey haşimato, hipotroid hastalıklarında da sonuç alınabiliyor mu? İlk seansdan ne kadar zaman sonra iştah kapanıyor? İlk seans olur olmaz kapanıyor mu iştah yoksa 2- 3 gün sonrasında mı

  1. Merhaba Seda Hanım.Akupunktur kesinlikle iştahı kapatmaz.Tıbbın iştahı kapatma gibi bir hedefi ve amacı yoktur.İştah ancak ölümcül hastalıklarda (ağır kalp hastalıkları,kanser v.b gibi…) kapanır ve kişi fizyolojik-anatomik çöküşe girerek ölüme sürüklenir.Akupunktur,iştahı olması gereken normal fizyolojik konumuna getirir ve böylece metabolik süreçler sağlıklı işlemeye başlar.Haşimato hipotiroidiyle seyreden bir hastalık olduğu için,metabolizmanın yavaşlamasına ve kişinin şişmanlamasına neden olur.Akupunktur tedavisi ile haşimoto hastalığında çok olumlu klinik sonuçlar alınmaktadır.Sizin öncelikle akupunktur ile haşimato tedavisi olmanız gerekir.Daha ayrıntılı bilgi için bana ulaşabilirsiniz. Klinik Tel: 0232 4359890 Bayraklı/İZMİR 0 505 6501561

 19. Merhaba. Ben Akupunktur tedavisine kilo şikayetiyle bugün başladım. Iki kulağıma da beşer iğne takıldı. Sağ kulağımda herhangi bir anormallik hissetmiyorum fakat sol kulağımda bazı iğnelerin olduğu yerlerde ağrı var. Bu normal bir şey midir?

  1. Sitemin “Makaleler” bölümünde yer alan,”KULAK AKUPUNKTUR TEDAVİSİNDE KALICI İĞNE KULLANILMALI MIDIR?”, “AKUPUNKTUR HAKKINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR” ve “KULAK AKUPUNKTURU’NDA YAPILAN YANLIŞLAR!…” isimli yazılarımı dikkatlice okumanızı rica ediyorum.

 20. Merhaba Doktor bey ben akapuntur yaptırdım hem bedensel hem de kulaklık kalıcı var şu anda ama benim midem çok bulantılar biraz baş dönmesi bunlar olabilir mi acaba hem kulaklığı kalıcı yemeğinde olunması gerektiğini söyler misiniz bunu neden yapıyorlar o zaman

  1. Merhaba Gülay Hanım.Kulak akupunkturunda kalıcı iğne uygulaması doğru değildir.Çünkü; derinin epidermis tabakasında bulunan ve akupunkturun nöronal elektrik sinyallerinin başladığı yer olan “Bazal” tabakanın reseptör ağını etkisiz hale getirdiği için,beklenen klinik etkiler oluşmaz.Ayrıca kulak akupunkturunda “Elektriksel Nötrlük İlkesi” gereğince,akupunktur noktalarının elektrik yükünü ölçen dedektör adını verdiğimiz nokta bulucu digital bir cihazla elektrik yüklerinin ölçümünün yapılması ve bu tarama işleminden sonra elektrik yükü değişmiş,patolojik hale gelmiş noktaların tesbit edilmesi gerekir.Bu tesbit edilen noktaların elektrik yüklerine göre de altın yada gümüş iğne batırılmalı ve sadece 20 dk.beklendikten sonra mutlaka her iğne çıkarılmalıdır.Bunun aksi uygulamaların elektro-nörolojik hücrelerarası aksiyon potansiyellerini oluşturması mümkün değildir.
   Sitemde yer alan “http://www.aku-ted.com/kulak-akupunktur-tedavisinde-kalici-igne-kullanilmali-midir/1649/06/” “http://www.aku-ted.com/kulak-akupunkturunda-yapilan-yanlislar/1444/23/ makalelerimi okumanızı tavsiye ederim.İlginize teşekkür ediyorum.Saygılarımla…

 21. Merhaba hakan bey ben akapunktur a gideli 1 hafta icinde yapılan islem kulagima istah noktasi denen yerleri tespit ettiler daha sonra kucuk bantlari igneli onu yapistirdi kulaklarima 3er adet karnimada ozon gazi büyük igneler icinde onu sikdi doğrumu bu islem sizce efendim?

 22. Adanada onerebileceginiz bir yer varmi acaba yardimci olursaniz sevinirim hakan bey

 23. Merhaba Hakan Bey;
  Ben yaklaşık 9 ay kadar önce kulağa yapıştırılan iğneli küçük bantlarla (her kulağa 5 er tane) akupunktur tedavisi gördüm. Bittikten birkaç ay sonra sağ kulağımda ağrılar başladı. Bazı geceler ağrısından ağlayarak uyanıyorum. Sanki kulağımda iğneler var ve hala batıyorlar gibi. Bu geçici veya beklenilen bir durum mudur? Bilgilendirirseniz çok mutlu olurum.

  1. Merhaba Selma Hanım.Kulak akupunkturunda kalıcı kulak iğnesi uygulamasının bilimsel bir temeli yoktur.Web sitemin makaleler bölümnde konu hakkında oldukça ayrıntılı yazılarım bulunmaktadır.Bilimsel bir temeli olmayan uygulama ile ilgili yorum yapmaya gerek olmadığını bu yazılarımı okuyunca anlamış olacaksınız.Saygılarımla…

 24. merhaba Dr. Hakan bey bende yaklasık 4 haftadır akapunktura gidiyorum, ama sizin yazınızı okuyunca inanın üzüldüm boşa kürek çektiğimi farkettim çünkü çalışan biriyim vakit bulmaya çalışıyorum bir yanda Dr. beye insülin direncim ve hipotroidim olduğunu söylememe rağmen fazla dikkate almadı.
  Birde yüzümdeki kaz ayakları için Dr bey yüz akapunkturu yapalım dedi sizce uygun bir tedavimi? Teşekkürler

  1. Merhaba Nihal Hanım.Akupunktur tıbbın çok önemli bir dalıdır.Ayrıntılı klinik muayene ve laboratuar tetkikleri yapılmadan akupunktur tedavisi uygulanmamalıdır.İnsülin direnci ve hipotiroidi,kişinin kilo almasını hızlandırır,kilo vermesini de engeller.Bu iki önemli engelleyici etken tedavi edilmeden akupunktur yapılması boşa kürek çekmekten başka bir işe yaramaz.
   Akupunktur,estetik tedavisi değildir.Akupunktur uzmanı bir hekim olarak estetikle,güzellikle uzaktan yakından bir ilgim olmadığı için,kaz ayakları konusundaki sorunuza;hasta haklarına saygılı bir hekim olarak yorum yapmak istemiyorum. Akupunktur;trigeminal nevralji gibi,astım bronşiale gibi,depresyon-panik atak gibi,ilaçlarla tedavisi hemen hemen mümkün olmayan birçok hastalıkta çoğunlukla yüzgüldürücü klinik sonuçlar veren bir tedavidir.Bu nedenle;kilo tedavisine ve estetik amaçlı uygulamalara kurban edilmemesi gerekir.Web sitemin makaleler bölümündeki yazılarımı ayrıntılı bir şekilde dikkatle okumanızı rica ediyorum.İlginize ve bu güzel sorularınıza teşekkür ederim.Saygılarımla…

 25. Merhaba bende akapuntura gıdıyorum bıde asp denılen bişe daha taktırıorum 3 haftada bır ben hıc kontrol etmemıstım gecen gttımde bantları degıstrdıler sonra bı bakım dedım ıgne yok bı kulamda var bır kulamda yok ılk taktklarında sızı olmustu bant degıstkten snra o agrı gttı asp ıgnesı bantla cıktıda solemedılermı bılmıcem sorum su telaslandım tabı o asp ıgnelerı kulan ıcıne gırermı o delıkten bıde iğne sonucunda yurume olayı varmı ?

 26. Merhaba Dr Hakan hocam, öncelikle Akupunktur ile ilgili yaziniz icin ve bizleri bu konuda aydinlattiginiz icin saygilarimi sunuyorum. Bizde arkadasimla bir aydir isyerimizin yakininda bulunan bi klinikte egitim alan ogrenci doktorlardan kilo vermek icin akupunktur tedavisine basladik. Kulagimiza 7 adet tomurcuklu igneler takildi. Haftada 2 kez gittik. Haftada bi kulagimiza yapildi. Bi kez de vucudun belli noktalarina igneler takilip 20 dk bekletlidi. Ilk hsfta benim 1.5 kg gitti sonra durdu kilo vermem ama ben sporda yaptim. Ama en onemli sikayetim vucudumda yemek yedikten ve biseyler ictikten sonra aşiri bi ates basmasi ve asiri terleme halsizlik uyku basmasi oldu. Geceleride uyanmalara basladim. Cok endiselendim korktum. Ve de bir aydir regl olamiyorum. Arkadasimda ayni sikintilari oldu. Akupunktura basladiktan sonra oldu. Dun gece cok sinirlendim bu duruma vucudumda neler oluyo diyerek cikardim kulagimdakileri . Vucudum biraz toplandi bel bolgesi ve karinda bacaklarda gitti yaglar. Biraz toparlanma var ama diger sikayetler beni cok endislendirdi.sizin bahsettiginiz tomurcuklardanmidir sayin hakan hocam. Saygilarimi sunar iyi calismalar dilerim

  1. Merhaba Meltem Hanım.Akademik ve klinik çalışmalarımın yoğunluğu sebebiyle size oldukça geç geri dönüş yapmış oldum.Lütfen kusuruma bakmayın.Akupunkturun sadece kilo tedavisi olarak anılmasından duyduğum rahatsızlık nedeniyle artık uzun süredir kilo tedavisi yapmamaktayım.Sormuş olduğunuz sorularınızın yanıtlarını,oldukça ayrıntılı bir şekilde yazmış olduğum yazılarımdan,web sitemin “Makaleler” bölümünü tıklayarak okuyabilirsiniz.İlginize teşekkür ederim.Saygılarımla…

 27. Hakan hocam. Akupunktur egitimi alan doktora sikayetimi soyledigim halde olabilir bu sikayetler metebolizmayi hizlandirdigimiz icin dedi. Ama normal sikayetler degil bunlar ciddiye alinmasi gerekmezmiydi.

 28. kalıcı igne derken ne demek istediğiniz hakan bey ben alti ay gittim yirmi kilo verdim ama acapuntur u bırakınca yine kilo aldim haftalik veya on günde bir gidiyordum.kalıcı igne dediginiz bu mu oluyor

  1. Kalıcı iğneden kasıt,kulakta 5-7 gün boyunca batırılmış vaziyette bırakılan bantlı iğnelerdir.Ayrıca akupunktur tedavisi haftada iki kez uygulanır.

 29. Hakan bey , 2,3 yıldır kulağımda basınç var , çeşitli ilaçla tedavi etme yöntemleri denendi ama başarılı olmadı . Basıncın sebebi östaki borusunun yeterince çalışmaması hatta hiç havalandırma yapmaması . Burnumdan deviyasyon ameliyatı oldum ondan sonra çalışır dedi doktor ama onunda faydası olmadı. Kulağıma tüp uygulaması yaptırmak istemiyorum. Akupunktur yöntemi ile östaki borusunu yeniden çalışır hale getirmek mümkünmüdür acaba ?
  Eğer bu mümkün değilse ozon yöntemi ile sinüs tedavisini düşünüyorum.Yanıtınız için teşekkürler şimdiden .

  1. Akupunktur tedavisi bu konuda etkisiz kalır,olumlu bir klinik sonuç elde edilemez.Mevcut durumunuza en uygun tedavi kulağınıza tüp takılmasıdır.Bunun dışında bir yol aramanız size zaman ve para kaybettirir.İlginize teşekkür ederim.Saygılarımla…

 30. MERHABA HAKAN BEY, BEN İKİ GÜN EVVEL ANKARA’DA BİR GÜZELLİK SALONUNA AKUPUNKTUR YAPTIRMAK İÇİN GİTTİM DOKTORUMDA RUSTU, BENİM SAĞ KULAĞIMIN ÜÇ YERİNE BANTLI İĞNELER TAKILDI VE DİYET LİSTESİ VERİLDİ KARBONHİDRAT KESİNLİKLE TÜKETMEMEN SÖYLENDİ. BİR HAFTA SONRA GİTTİĞİMDE DE SADECE SOL KULAĞIMA TAKILACAĞI SÖYLENDİ. ŞİMDİ YAZILARINIZI OKUYUNCA BANA UYGULANAN ŞEYİN AKUPUNKTURMU YOKSA NASIL BİR SAÇMALIK OLDUĞUNU ANLAYAMADIM. BENİ AYDINLATIRMISINIZ. TEŞEKKÜR EDERİM.

  1. Merhaba Gülizar Hanım.Öncelikle güzellik salonlarında akupunktur tedavisinin uygulanamayacağını ve bunun kesinlikle yasak olduğunu hemen belirtmek isterim.Bu şekilde yasalara ve yönetmeliklere aykırı davranan kişileri,kurumları Sağlık Bakanlığı’na,bulunduğunuz ilin valiliğine yada sağlık müdürlüğüne şikayet etmek bir vatandaşlık görevidir. Sağlık Bakanlığı’nın yürürlüğe sokmuş olduğu yönetmeliklerde,akupunkturun uygulama yerleri ile usül ve esasları çok net bir şekilde tanımlandığından,buna aykırı davrananlar yasalar önünde suç işlemiş olurlar.Hatta Cumhuriyet Savcılıklarına da ayrıca suç duyurusunu gerektirir.
   Size uygulanan kesinlikle akupunktur değildir.Kulak akupunkturunun bilimsel klinik uygulamalarına tamamen aykırıdır.Bu konudaki daha ayrıntılı bilgileri,web sitemin makaleler bölümünde bulabilirsiniz.Ayrıca akupunkturun, sadece zayıflamada uygulanan bir tedavi modalitesi olmadığını da özellikle belirtmek isterim.İlginize teşekkürler.

 31. AYRICA İLK GÜN ÇOK HALSİZDİM SONRAKİ GÜNDE KENDİMİ HİÇ TOK HİSSETMEDİM.

 32. Merhaba bursada akupunktur uzmanina kilo vermek icin 20 dak sureli basima 1 alnima 1 karnima 4 ve kulagima cesitli ignelerle ( kalci degil)akupunktur yaptiriyorum .yanliz her bas ve alnima takilandan sonra hep basagrisi oluyor ve iki 3 gun suruyor uzman bunun akupunkturdan olmadigini soyluyor ama hep ondan sonra oluyor sizce olabilir mi boyle bir etki ?

  1. Merhaba İpek Hanım.Klinik durumunuz hakkında bilgi sahibi olmadığım için,bu konuda kesin hükümlü bir yorum yapmam bilimsel olmaz,doğru olmaz.Ancak genel olarak,akupunktur tedavisinden sonra baş ağrısı olmaz.

 33. Merhaba Konya da 25 dk süreli akupuntur yaptırdım. Kulağıma bantlı iğneler takıldı. Surekli sızı veriyor. Sonrasında yazınızı okudum. Nasil cikacak bu bantlar. kendim çıkarabilir miyim.

  1. Kendiniz çıkarabilirsiniz.Bir cımbız ile bantın kenarından tutarak kolaylıkla çıkarabilirsiniz.Kulak akupunkturunda kalıcı iğne uygulamasının elektrofizyolojik olarak olumlu bir getirisi yoktur.Bu nedenle,kulağınıza ne kadar iğneli bant yapıştırıldıysa hepsini dikkatlice çıkarmanız uygun olacaktır.

 34. Doktor Bey, merhaba

  Akupunktur ile ilgili araştırma yaparken sizin sitenize rastladım, iyi ki rastlamışım.
  Kısmi tiroidektomi operasyonu geçirdim, insülin direncim var. İştahımı dizginleyemiyorum. Tatlı krizlerine giriyorum. İştahımı düzenlemek için akupunktur tedavisi olmam da bir sakınca olur mu? Şimdiden teşekkür ederim,

  1. Merhaba Elif Hanım.Eğer,tiroid fonksiyon test sonuçlarınız normal değerlerde seyrediyorsa akupunktur tedavisi olmanızda kesinlikle bir sakınca yoktur.Akupunktur ilaçsız,yan etkisiz bir tedavidir.İlginize teşekkür ederim.Saygılar…

 35. Panik atak tedavisinde akupunktur son derece uygundur.İlaçsız ve yan etkisiz bir tedavi modalitesi olan akupunktur ile çoğunlukla çok başarılı klinik sonuçlar alınmaktadır.Sitemin makaleler bölümünde,bu tür duygu-durum bozukluklarıyla ilgili birçok yazım yer almaktadır.Bu yazılarımı okumanızı rica ediyorum.İlginize teşekkürler…

 36. Merhaba hocam gecen hafta alapunkyur yaptirdim once vucuduma igneleri takti bekledim sonrada kulagima bantlari takti eve git haftaya gel dedi doktor ber hafta sonra gittim sadece diyer kulagima bantlari takti ama eve geldim 2 saat sonra daha once ki ignelerin yerleri sisti ve kasiniyor ne yapmaliyim hocam

 37. Mrb Hakan hocam ben 2 gün önce kilo vermek için Akupuktur yaptırdım kulağıma bantlı iğneler takıldı yalnız iştahım daha fazla açıldı herşeyi canım isterse oldu normal bişeymi acaba sizce ne yapmalıyım

  1. Merhaba Elif Hanım.Kulak akupunkturunda kalıcı iğne uygulaması yanlıştır.Tedaviniz sürerken iştahınızın daha da artması normal değildir.Sizin öncelikle bir endokrin uzmanına muayene olmanız gerekir.Hormonal ve metabolik tetkiklerinizin çok ayrıntılı olarak yapılıp;insülin direncinizin olup olmadığı,metabolik sendromunuzun olup olmadığı araştırılmalıdır.Bunlar yapılmadan gözü kapalı akupunktur tedavisi uygulanmaz.

 38. Hocam merhaba
  Kulak girişime yakın (internetten baktığımda pinna olarak görünen alan) spiral şeklide iğne takılmıştı sanırım o iğne kırıldı ve 5-6 aydır kulağımda o bölgede acıma ve batma var ve aynı kulağım sürekli çınlıyor. Akapunktura gitmiyorum o tarihten bu yana. Kbb doktoruna gittim bişey yok dedi. Ancak hala batma ve acı devam ediyor, kulağımdaki çınlama da geçmiyor. İğne parçasının içerde kalması ve bu şikayetlere sebep olması mümkün mü? Kontrolü için ne yapmamı önerirsiniz?

  1. Kulağa kalıcı iğne batırılmamadır.Bu nedenle,iğneleri sizin çıkarmanız gibi bir durum sözkonusu olamaz.Kulak akupunkturunda kalıcı iğneleme yapılmaması gerektiği konusunda makalelerimi dikkatle okumanızı rica edeceğim.Saygılarımla…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Translate »