Akupunktur ile Sigara Bırakma

Akpunktur ile Sigara Bırakılır mı?

Sigaranın sağlığa zararları konusunda internette arama yaptığınızda onbinlerce yazı, makale ve bilimsel araştırma sonuçları bulursunuz. Bu yazımızda, artık sağır sultanın bile duyduğu, okuma-yazması olmayanın bile ayrıntılı bildiği zararlarından söz etmeyeceğiz, ancak; akupunktur ile sigara (yada daha geniş anlamıyla tütün) bağımlılığı nasıl tedavi edilebilmektedir bundan söz edeceğiz.

Sigarada Yer Alan Zehirler

Bir adet sigarada 4500 zehir çeşidinin bulunduğu artık kesin olarak tespit edilmiştir. Bu zehirler içinde üç tanesini özellikle yazmakta yarar görüyorum:

-Katran (Yol yapımında yola dökülen sıcak asfalttan çıkan dumanda bulunur)

-Arsenik (Fare zehiri)

-Karbonmonoksit (Doğal gazın bileşiminde bulunur)

Binlerce zehir barındıran sigarada sadece bu üç zehirin bulunmasının bile ne kadar feci olduğunu siz de farketmişsinizdir. Çevrenizde sigara içenlere sadece bu üç zehirden sözedin ve başka da hiçbirşey söylemeyin, inanın bu bile sigaraya olan bakışlarını değiştirecektir. Yola yeni dökülmüş sıcak asfaltı solumak, fare zehirinin tadına bakmak ve doğal gazı ciğerlere çekmek nasıl keyif verici olur?

Sigara Bağımlılığı Tedavi Gerektirir

Sigara bağımlısı olan dostlarınıza, eşlerinize ve sevdiklerinize sigarayı bırakmaları konusunda emredici, tehdit edici,koz kullanıcı yada hastalıkları ve ölümü hatırlatıcı tavırlardan lütfen uzak durun. Çünkü böyle davranarak asla sigaradan vazgeçirtemezsiniz, tam tersine karşıt tepkilere neden olarak daha da içmelerine zemin hazırlamış olursunuz. Bu arada sakın ola ki ikinci yada üçüncü sınıf insan muamelesi de yapmayın. Herkes; ne bağımlısı olursa olsun, herşeyden önce en değerli varlık olması sebebiyle, birinci sınıf insandır ve değerlidir. Bağımlı olmak, sadece tedaviyi gerektirir; asla hakaret etmeyi yada dışlamayı gerektirmez.

Sigarayı Bırakma Yöntemleri ve Tedavileri

Sigara tedavisinde, hali hazırda akupunkturun dışında, birçok tıbbi yöntem ve uygulama bulunmaktadır. Bunlar; cilde uygulanan nikotin bantları,ilaç,nikotin sakızı,hipnoz v.b gibi uygulamalardır. Hangi yöntemle sigarayı bırakacağını kişinin kendisinin karar vermesi gerekir. Bu,hem hasta hakları hem de insan hakları yönünden önemlidir. Sözünü ettiğimiz her yöntem ve uygulamanın kendine özgü etkileri bulunur.Hepsi de geçerli yöntemlerdir.

Akupunktur ile Sigara Nasıl Bırakılır?

Akupunktur tedavisini tercih edenlerin durumlarını klinik olarak değerlendirecek olursak:

Sigarayı bırakmak için başvuran vakaların yaklaşık %50’ini elemekteyiz ve tedaviye almamaktayız. Çünkü bu kişiler eşinin, dostunun ve sosyal çevresinin psikolojik yada sosyal baskısı nedeniyle başvurmuş oluyorlar. Burada en önemli olan husus; kişinin kendi hür iradesiyle, kimsenin baskısı altında kalmadan sigarayı bırakmaya karar vermiş olmasıdır. Bu özgür istek ve karar yoksa hiçbir yöntemin uygulanmaması gerekir. Başarılı olmanın sırrı burada yatar.

Sigarayı Bırakmak İçin Kaç Seans Akupunktur Uygulanır?

Tedavisine karar verdiğimiz geri kalan %50’ye akupunktur uygulamaktayız. Sadece tek bir seanslık tedavi çoğu zaman yeterli ve etkili olmaktadır. Tedaviye aldığımız vakaların %70’i bir seanslık akupunktur tedavisiyle sigarayı bırakmakta,geri kalan %30’u da ikinci bir seansa ihtiyaç göstermektedir.Bu vakaların da %70’i ikinci seans uygulamasıyla sigarayı bırakabilmektedir.

İlk birinci seans uygulandıktan sonraki dört gün içinde kişi zorlanıyorsa ikinci seans yapılır. Akupunktur tedavisine sigara bırakmak için gelecek olan kişinin, en az 12 saat öncesi sigara içmeden gelmesi gerekir. Vücudun nikotinik etkiden mümkün olduğunca arınmış olması, tedavideki başarıyı arttırmaktadır. Akupunktur; dopamin, serotonin, benzodiazepin adı verilen beyindeki maddelerin (nörokimyasalların) düzeyini ve işlevlerini arttırarak “UNUTTURUCU”; omurilik segmentlerini etkileyerek de  TİKSİNDİRİCİ etkilerde bulunur.

Beynimizdeki Sigara İçme Yazılımı

Kişi sigarayı hangi yöntemlerle bırakırsa bıraksın, beyinde oluşan “sigara içme yazılımı” asla silinmez ve o yazılım ömürboyu beyinde saklı kalır. Tedaviyle sigarayı bıraktırdığımız kişi, herhangi bir zaman diliminde yanan sigaradan bir nefeslik duman bile çekse,o yazılım tekrar etkinleşir ve hiç sigara bırakılmamış gibi, eskisinden daha beter sigara tiryakiliği tekrar başlamış olur. Akupunktur tedavisiyle unutturucu ve tiksindirici etkiler oluşturarak mevcut yazılımı (sigara içme yazılımını) devre dışı bırakmış oluruz ancak; kişi yıllar sonra bile bir nefeslik duman solursa, herşey heba olur. Bunu da özellikle belirtmek istedim. Emekler boşa gitmesin, tabi en önemlisi sağlığımız tehlikeye düşmesin.

Sigarasız hayatın hepimizin hayatı olması dileğiyle…

Akupunktur ile sigarayı bırakmayı düşünüyorsanız beni telefonla arayabilirsiniz. Mesai saatleri içinde +90-232-4359890 ve +90-505-6501561 nolu telefonlardan bilgi alabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT: Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

8 thoughts on “Akupunktur ile Sigara Bırakma”

 1. Hakan bey merhabalar,
  Ben 2007 den beri kalp rahatsızıyım.7 Adet standim mevcut ve 5 kalp krizi geçirdim. Bypass olmadım :).Sigara konusunda da kesinlikle bırakmam gerekliliğinin farkındayım.Ama hiç denemedim.İstedim fakat korktum.Yoksunluk hissi, yerine koyamama v.s.Ama sağlık anlamında kesinlikle bırakmam gerektiği beni daha baskın kılıyor.1 hafta önce kalp krizi geçirdim.Ve kalp damarları krizden dolayı deforme olduğundan kan akışım yavaş.Yavaş olan kan akışının en büyük etkisi de sigara malum.Böyle bir durumda bırakmam söz konusu olabilir mi ? Ve aküpunktur kalp sağlığıma yan etkisi olur mu ? Ve seans ücretiniz nedir ?
  Yardımlarınız rica ederim.
  Saygılarımla :
  Aytekin GÖNLÜGÜR 0 542 208 8400

  1. Merhaba Aytekin Bey.Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.Klinik ve akademik çalışmalarımın yoğunluğu nedeniyle cevabımın gecikmesinden dolayı sizden özür diliyorum.Akupunkturun kesinlikle bir yan etkisi yoktur.İlaçsız ve yan etkisiz bir tedavidir.Çoğunlukla bir seanslık tedavi ile %70 oranında sigara bırakılabilmektedir.Geri kalan %30 vakada ikinci seans uygulanmaktadır,ama asla bir üçüncü seans yapılmamaktadır.Tedaviye gelmezden 10-12 saat öncesi sigara içilmeden gelinmesi gerekmektedir.İlginize teşekkür eder,sigarayı bırakmayı düşünmenizden dolayı sizi gönülden kutlarım.Saygılarımla…

 2. Hocam 40 yaşındayım 12 yaşımdan bu yana sigara içiyorum ve gerçek bir tiryakiyim. İnanın kendime hakim olamıyorum. En az günde 2 paket sigara tüketiyorum. Ve iradem çok zayıf bu konuda bu akupunktur tedavisi ile kurtulabilirmiyim?

  1. Merhaba Mevlüt bey.Kaç yıllık tiryaki olursanız olun; eğer gerçekten, sigarayı bırakma konusunda ciddi ve kararlı iseniz akupunktur tedavisi ile sigaradan kesinlikle kurtulabilirsiniz.Bu kararlılığı gösteren vakaların %70’i tek bir seansta sigarayı bırakabilmektedir.Geriye kalan %30’luk vaka da ikinci seansta bırakabilmekte.Özellikle sigara gibi bağımlılık tedavilerinde, kişinin kesin kararlılığı ve istenci, tedaviden alınacak sonucu çok etkilemektedir. İsterseniz kurtulursunuz, istemezseniz kurtulamzsınız.Sağlıcakla kalın…

 3. Merhaba izmirde yaşıyprum ailem çanakkale geliboluda uyku panik ve korkularım çokça arttı nefes sıkıntısı yaşıyorum. Artık sigaradan kurtulmak istiyorum. Günde 3 pakete kadar çıkan sigara beni çok yormaya başladı.bana yol gösterin bu illetten kurtulmama yardımcı olun. Akupunktur ile çare yaratacağınıza eminim.

  1. Merhaba Murat Bey. Akupunktur tedavisi ile sigara bağımlılığından kurtulmak mümkündür. Vakaların %70’i tek bir seanslık tedavi ile sigarayı bırakmakta, geri kalanı da ikinci seansa ihtiyaç duymaktadır. Yani özet olarak; çoğunlukla bir seanslık akupunktur tedavisi ile sigara bağımlılığından kurtulmak mümkün olmaktadır. Bunun dışında uyku bozukluğu, panik atak ve korkularınız için de,akupunktur tedavisi size çok uygun olur. Sigara tedavi programından ayrı olarak;haftada iki seans olacak şekilde, en az 10 seanslık bir tedavi planlanması gerekir. Daha ayrıntılı bilgi için 0505 6501561 no.lu telefondan bana ulaşabilirsiniz. Size yardımcı olmaktan mutluuk duyarım.

 4. Hocam sayfanıza baktım bir çok hastalıgı tedavımız var .. Benim sigara ve alkol bagımlısıyım tedavınız varmı hocam? Bu şekilde bir tedavınız varsa sigara ve alkolı birakmaya kararliyim.. nasil Bir yol izlemeliyım.. Sevgi ile kalın hocam .

  1. Özellikle sigara bırakma tedavisinde, akupunktur oldukça başarılıdır.Sigarayı bırakmakta kesin kararlı olan vakaların %70’i sadece bir seanslık tedavi ile bırakabilmektedir. Geri kalan %30’un %70’i de ikinci seansta bırakabilmektedir. Alkol bağımlılığına gelince; eğer alkoliklik düzeyinde bir bağımlılık sözkonusu değilse, haftada iki kez olacak şekilde en az 10 seanslık bir tedavi gerekmektedir.Buradaki başarı oranı da yaklaşık %60-70 civarındadır. Önce sigara tedavisi yapılmalıdır.Sigara tedavi için de, randevu saatinden en az 10 saat öncesi hiç sigara içmeden tedaviye gelmeniz gerekir. İlginiz için teşekkür ederim.Saygılarımla… Randevu için Tel: 0232 4359890

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Translate »