Trigeminal Nevralji ‘de Akupunktur Etkili Midir?

TRİGEMİNAL NEVRALJİ

dr.hakan-3Trigeminal nevralji’nin ne demek olduğunu bizzat hastanın kendisi ve en yakınları çok iyi bilir.Daha önceki makalemizde (bkz:Makaleler bölümü), trigeminal nevralji hakkında klinik olarak özet bilgiler sunduğumuz için,burada aynısını tekrar ederek sizleri sıkmak istemiyorum.Bu yazımızda,akupunktur; trigeminal nevraljide etkili midir, değil midir,bu sorunun yanıtını konuşacağız.

Bu hastalıkta yaşanan ağrı,hiçbir hastalıktaki ağrı ile kıyaslanmayacak kadar şiddetli ve anidir.Şimşek çakar gibi gelen şiddetli ağrı nedeniyle kişi ne konuşabilir,ne gülebilir,ne yemek yiyebilir ne de dişlerini fırçalayabilir.Çeneyi açma ve kapama hareketleri, çeneye ve yüze yayılan ağrı krizlerini peşpeşe tetikler.Kişinin ne sosyal hayatı,ne aile hayatı,ne de kendine ait hayatı kalır.Günlerce dişlerini fırçalayamaz ve hatta günlerce yemek dahi yiyemez.Hasta çaresiz ve perişandır.Meslektaşlarımızın vermiş olduğu ilaçlar iyi gelmediği gibi,her kontrolde ilaçların dozları daha da arttırılarak resmen ilaç küpü haline gelen hastanın ümidi tam tersine giderek azalır.Yani doz artarken,ümidler azalır ve dibe vurur.Bu tarifsiz kısır döngü,hastayı ve ailesini kıskıvrak yakalayıp daha da çaresizlik delhizlerine sürükler.

Peki bu kısır döngüden kurtulmanın bir çaresi yok mudur?Bu hastalık ömür boyu hep böyle mi devam edecektir?Son çare diye takdim edilen ameliyat gerçekten de son çare midir? İşte cevapları:

-Bu kısır döngüden kurtulmanın çaresi vardır

-Bu hastalık ömür boyu hep böyle devam etmeyecektir

-Ameliyat son çare değildir

Yukarıda verdiğimiz bu olumlu nitelikteki cevapların dayanağı AKUPUNKTUR’dur.

Akupunktur tedavisi ile öncelikle,beynin kaydetmiş olduğu ağrı bilgisi silinir ve yerine analjezik (ağrı-kesici) bilgi yüklenir.Aynı zamanda trigeminal sinirin kılıfında ve nöronlarında görülen enflamasyona karşı da, anti-enflamatuar etkiler başlatılmış olur.

Akupunktur tedavisi boyunca, özellikle,trigeminal sinirin üç ana dalına (oftalmik,maksiller ve mandibuler dallarına) yönelik olacak şekilde, ağrı duyusunu oluşturan nörokimyasallara karşı bloke edici nörolojik uyaranlar gönderilerek iyilik hali sağlanabilmektedir.

Ağrılarınızın sizi üzmemesi dileğiyle!..

ÖNEMLİ NOT: Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

2 thoughts on “Trigeminal Nevralji ‘de Akupunktur Etkili Midir?”

  1. hocam kolay gelsin benim ablama bundan 3 yıl önce Trigeminal Nevralji hastalığı teshisi kondu ve 32 dişi de yanlış teshis sonucu cekildi bir de yuzundeki sinirleri yaktılar ama bir türlü agrıları gecmedi bu akupunktur tedavisini alsak hastalığı gecer mi?Çok fazla ilaç kullanıyor ve bu da cok uyku yapıyor günde en fazla 2 saat ayakta kalabiliyor..cok zor durumdayız hocam cvp yazarsanız seviniriz.

    1. Merhaba Murat Bey.Öncelikle ablanıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.Anlatıığınıza göre ablanıza sanırım radyofrekans uygulaması yapılmış.Radyofrekans sonrası akupunktur tedavisinin etkisi nispeten azalabiliyor,bu nedenle nevraljinin tam geçme olasılığı da azalıyor.Ancak bu durumda bile akupunktur tedavisi ile ablanızın yaşam kalitesi artar ve nevralji ataklarının şiddeti,sıklığı azalır.Daha ayrıntılı bilgi için lütfen beni arayın,tel.inizi bekliyorum.Saygılar… 0232 435 9890 (İZMİR) 0505 6501561

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Translate »