AKUPUNKTUR, HAMİLELİK DEPRESYONUNU TEDAVİ EDİYOR

   Akupunkturun, hamilelik döneminde hem anne hem de bebeğin sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olan depresyonun tedavisinde de etkili olduğu bildirildi.

İtalyan La Stampa gazetesinde yer alan habere göre, Maternal-Fetal Tıp Derneğinin yıllık kongresinde açıklanan bir araştırma, akupunkturun hamilelikte görülen depresyon semptomlarını hafiflettiğini ortaya koydu. Hamilelerin yaklaşık yüzde 10’unun bu dönemde depresyon geçirdiğini belirten uzmanlar, antidepresan kullanımının bebeğe zarar verme olasılığı nedeniyle bu rahatsızlığın tedavisinin hamilelik döneminde çok daha sorunlu olduğuna dikkati çektiler.

Depresyon belirtileri gösteren 150 hamile kadının üç gruba ayrıldığı araştırmada, uzmanlar; ilk gruba depresyona yönelik özel akupunktur, ikinci gruba daha genel bir akupunktur tedavisi uygularken, son grupta ise masaj uygulamalarına dayalı bir tedavi yöntemi kullandılar. Araştırmanın sonucunda ilk grupta yer alan kadınlardaki depresyon belirtilerinin, diğer gruptakilerin aksine oldukça hafiflediğini gözlemleyen bilim adamları, akupunkturun, hamilelikte antidepresan kullanmak yerine, çok iyi bir seçenek olarak uygulanabileceğini ve hiçbir yan etkisinin olmadığını vurguladılar.

2 thoughts on “AKUPUNKTUR, HAMİLELİK DEPRESYONUNU TEDAVİ EDİYOR”

  1. ben izmirden yazıyorum sanırım yardımınıza ihtiyacım var siz hangi şehirdesiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Translate »