AKUPUNKTUR ve BEYİN

Bilim adamları, akupunkturun, beynin acıyı hissetmesini engellediğini buldular.

Katılımcıların beyinlerini tarayan New York Üniversitesi’nden bilim adamları, akupunkturun acıya aracılık eden yolakları baskıladığını buldular. New York Üniversitesi’nden uzman Dr. Hugh MacPherson, sonuçların akupunkturun beyinde çok özel etkilere sahip olduğu konusunda objektif bilimsel bir kanıt sağladığını belirterek, “Böylece akupunkturun nasıl işe yaradığını daha iyi anlıyoruz” dedi.

Brain Research dergisinde yayınlanan bulgular, akupunkturun çok özel sinir yapıları üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor. Dr. MacPherson ve meslektaşları, hastanın akupunktur tedavisi gördüğünde, iğne çevresinde duyulan ağrı olarak bilinen ve “de-qi” diye isimlendirilen ağrıyı hissedebileceklerini ifade ettiler. Bilimsel analizler, bunun beynin acı süreciyle ilgili bölgelerini baskıladığını göstermektedir.

Geçtiğimiz yaz ilk kez, İngiltere Ulusal Sağlık ve Klinik Mükemmellik Enstitüsü (NICE – National Institute of Health and Clinical Excellence), bel ağrısı çeken Ulusal Sağlık Servisi (NHS) hastalarına tedavi seçeneği olarak akupunkturu önerdi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Translate »