Akupunkturun Anti-enflamatuar Etkisi

Akupunkturun etkileri sadece hastalık belirtilerinin iyileştirilmesi ile sınırlı değildir. Son yıllarda yapılan araştırmalar, akupunkturun anti-enflamatuar etkileri olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Enflamasyon, vücudun doğal savunma mekanizmasıdır ve enfeksiyonlar veya yaralanmalar sonrasında meydana gelir. Ancak, kronik enflamasyon, birçok hastalığın temelinde yatan bir faktördür. Örneğin; kalp hastalıkları, diyabet, obezite, kanser ve Alzheimer gibi hastalıkların çoğu, kronik enflamasyonun sonucu olarak ortaya çıkar.

Akupunkturun anti-inflamatuar etkisi, iğnelerin belirli noktalara yerleştirilmesi ile otonom sinir sistemini düzenleyici etki oluşturması yoluyla gerçekleşir. Otonom sinir sistemi; vücudun iç organlarını, bezleri ve damarları kontrol eder ve enflamasyonun kontrol altına alınmasında önemli bir rol oynar. Bu sayede akupunktur, enflamasyonu azaltarak hastalıkların tedavisine yardımcı olur. Ancak hemen belirtmek gerekir ki, akupunktur; kanserlerin tedavisinde, Alzheimer hastalığında, AİDS’de, enfeksiyon hastalıklarında, Multiple Sklerozis’de, hematolojik hastalıklarda, Beyindeki ve omur ilikteki sinir hücrelerini etkileyen nöron hastalıklarında, uyku apnesinde, göz hastalıklarında, ameliyatı gerektiren tüm hastalıklarda kesinlikle etkili değildir, tedavi edici değildir ve uygulanamaz.

Akupunkturun anti-enflamatuar etkisinin yanı sıra, birçok olumlu etkisi daha vardır. İşte bunlardan bazıları:

  1. Beyinden salgılanan noradrenalin, serotonin vb. sebepli mutluluk, neşe, canlılık, zindelik ve huzur hissedilmesi.
  2. Miyorelaksan etkisi sebepli kaslarda gevşeme ve rahatlama.
  3. Beyinden salgılanan endorfin sebepli ağrılarda azalma.
  4. Melatonin salınımını düzenlemesi sebepli uyku düzeninin sağlanması.
  5. Otonom sinir sistemini düzenleyici etkisi sonucunda hipertansiyon ve hipotansiyon hastalarında tansiyonun normal değerlere gelmesi.

Akupunktur, güvenli ve etkili bir tedavi yöntemidir. İlaç kullanımına alternatif olarak veya ilaç tedavisine ek olarak Dünya Sağlık Örgütü’nün onay verdiği hastalıklarda kullanılabilir.

Daha ayrıntılı bilgi almak için: 0-232-4359890 ve 0-505-6501561

ÖNEMLİ NOT: Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Translate »