Akupunkturun Doğal İyileştirme Süreci: İğneleme Esnasında ve Sonrasında Neler Hissedilir?

İğneleme, akupunktur gibi alternatif tıp yöntemlerinde sıklıkla kullanılan bir tekniktir. İğneleme sırasında bazı hastalarda farklı hisler oluşabilir. Bu hislerden bazıları şunlardır: karıncalanma, bir yöne doğru ısınma, soğuma, ağırlık, gerginlik, elektrik çarpması, uyuşma gibi hisler. Bu hislerin oluşması, vücudun enerji noktalarının iğnelenme ile birlikte açılması ve normalde akması gereken ancak hasta kişilerde akmayan “çi” dediğimiz iyileştirici enerjinin meridyenlerde tekrar akmaya başlamasından dolayıdır.

Bu hislerin doğal olması, iğneleme sonrası vücudun kendi kendini iyileştirme sürecini başlatan doğal ve beklenen bir algıdır. Ancak bu hislerin hissedilmemesi de doğal bir durumdur. Çünkü çoğu hasta seans sırasında hiçbir şey hissetmez. Bir his olsa da olmasa da iğne batması ile nörolojik ve biyolojik iyileşme süreci başlar.

Seans sonrası ise, rahatlama sebebiyle uykululuk hali yaşanabilir. Ayrıca, iğnenin çıkma deliğinde oluşan hemen duran noktasal kanamalar ve noktasal morarmalar seans sonrasında nadir de olsa oluşabilir. Bu durumlar genellikle birkaç saat içinde kendiliğinden geçer.

Sonuç olarak, iğneleme sırasında farklı hislerin oluşması normaldir ve vücudun kendi kendini iyileştirme sürecini başlatır. Ancak bu hislerin hissedilmemesi de doğal bir durumdur. Seans sonrasında ise nadir de olsa bazı yan etkiler görülebilir. Eğer iğneleme sonrasında ciddi bir yan etki oluşursa mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Dr. Hakan Ertok, İzmir Bayraklı’da ki Muaynanemizde Kulak Akupunkturu alaında tedavi uyguluyoruz. Her trülü konuda bizimle iletişime geçebilirsiniz. Telefonlarımız 0-232-4359890 ve 0-505-6501561.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Translate »