Kaç çeşit Akupunktur iğnesi vardır?

Akupunktur, geleneksel Çin tıbbı ve modern batı tıbbı arasında popüler bir tedavi yöntemidir. Bu yöntemde, vücuttaki belirli noktalara ince iğneler batırılarak tedavi edilir. Akupunktur iğneleri, farklı malzemelerden yapılabileceği gibi, farklı boyut, uzunluk, kalınlık ve uç şekillerine sahip olabilir. Bu yazıda, kaç çeşit akupunktur iğnesi olduğunu açıklayacağız.

  1. Geleneksel Çin Akupunktur İğneleri

Geleneksel Çin akupunktur iğneleri, genellikle paslanmaz çelikten yapılır. Bu iğneler, çoğunlukla el yapımıdır ve yuvarlak bir kafa ve sivri bir uca sahiptir. Boyutları, kalınlıkları ve uzunlukları farklı olabilir.

  1. Kore Akupunktur İğneleri

Kore akupunktur iğneleri, geleneksel Çin iğnelerinden daha incedir. Bu iğneler, paslanmaz çelik, gümüş ve altın gibi malzemelerden yapılabilir. Sivri bir uca sahip olan bu iğnelerin kafaları, genellikle çubuk şeklindedir.

  1. Japon Akupunktur İğneleri

Japon akupunktur iğneleri, geleneksel Çin ve Kore iğnelerine göre daha incedir. Bu iğneler, çoğunlukla altın ve gümüş gibi malzemelerden yapılır. Sivri bir uca sahip olan bu iğnelerin kafaları, genellikle düz ve incedir.

  1. Avrupa Akupunktur İğneleri

Avrupa akupunktur iğneleri, genellikle paslanmaz çelikten yapılır. Bu iğneler, sivri bir uca sahip olmakla birlikte, genellikle kısa ve kalındır. Kullanımı daha kolay olması nedeniyle, bu iğneler genellikle batı tıbbında kullanılır.

  1. Dermal İğneler

Dermal iğneler, ince ve kısa iğnelerdir. Genellikle tek kullanımlıktır ve cilt yüzeyine batırılır. Akupunktur tedavisi için kullanılmazlar, ancak cilt bakımı ve kozmetik amaçlar için kullanılabilirler.

Dr. Hakan Ertok, İzmir Bayraklı’daki muayenehanesinde, kulak akupunkturu alanında uzmanlaşmış bir hekimdir. Kulak akupunkturu, bağımlılık tedavisi, kilo kaybı ve çeşitli ağrıların tedavisi gibi daha birçok farklı sağlık sorunlarının tedavisinde kullanılan bir yöntemdir.

Kulak akupunkturu genellikle invaziv (zarar verici) olmayan bir tedavidir ve birçok hastalıkta etkili bir tedavidir. Bunlar arasında; ağrılar, uyku problemleri, depresyon, anksiyete, migren, solunum problemleri, gastrit, sindirim problemleri, şişmanlık, bağımlılık gibi sağlık sorunları yer alır.

Kulak akupunkturunda kullanılan iğneler, genellikle 0.16 ila 0.20 mm çapında altın ve gümüş metalden yapılmış ince ve tek kullanımlık steril iğnelerdir.

Sonuç olarak, kulak akupunkturu, birçok sağlık sorununun tedavisinde kullanılan invaziv olmayan bir tedavi yöntemidir. Dr. Hakan Ertok, İzmir Bayraklı’da, kulak akupunkturu alanında uzmanlaşmış bir hekimdir. Herhangi bir konuda yardım veya bilgi almak için kendisiyle iletişime geçebilirsiniz. Bilgi ve Randevu için Telefon numaraları: 0-232-4359890 ve 0-505-6501561

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Translate »