MİGREN ve AKUPUNKTUR TEDAVİSİ – IV (SON)

Kronikleşmeye çok meyilli olan ve çabucak kronikleşen migrenin akupunktur ile tedavisi, oldukça sabır isteyen bir iştir.Migrenin akupunktur ile tedavisinden olumlu sonuç alma olasılığı yüksektir.Vücudun doğasında yer alan farmakoloji akupunktur tedavisi ile etkin hale gelir ve migrenin iyileşmesinde olumlu katkılar sağlar.Ne yazık ki; yazılı ve görsel basında, ulusal yayın yapan TV kanallarında akupunktur denince, hep kilo tedavisi, sigara bağımlılığı tedavisi vurgulandığı için; migrenli hastalarımız, akupunktur tedavisinden yararlanma hakkından mahrum kalmaktadır. Bu, sadece migren için geçerli değildir…Küme başağrısından tutun da, astım, bel-boyun fıtıkları (ameliyat gerektirmeyen), depresyon, uyku bozuklukları, yüz felci, eklem kireçlenmeleri, allerjik hastalıklar v.b gibi, birçok hastalık için de geçerli.

Migren tedavisinde haftada en az 2 seans yapılmalıdır. Eğer, hastanın migren krizlerinin sıklığı ve şiddeti oldukça fazlaysa, haftada 3-4 kez bile yapılabilir. Toplamda da en az, 10-15 seanslık bir tedavi planlanmalıdır. İşte, sabır  istediğimiz asıl nokta burası…Bazı vakalarda, 15 seans da yeterli olmayabilir ve bu durumda tedavi, 20 seansa kadar da uzayabilir. Daha önceki makalelerimizde açıkladığımız gibi, bizim tedavi boyunca yol göstericimiz; akupunktur noktalarının elektriksel potansiyelleridir. Tedavi için kulakta taradığımız (dedektör adını verdiğimiz özel tarama cihazları ile yapmaktayız bu taramayı…) akupunktur noktalarından hangilerinin elektriksel potansiyelleri değişmiş ise, bunlara altın yada gümüş iğneler batırmaktayız. Her seansta bu noktaların potansiyellerini ölçmekteyiz. Bu noktaları iğnelerken asıl hedefimiz ve amacımız, elektriksel nötürlük prensibi gereğince noktaların nötr (yani sıfır, yani normal) konumuna gelmesidir. Tedavi boyunca tüm gayretimiz, migren açısından tesbit ettiğimiz akupunktur noktalarının potansiyellerini  sıfır konumuna getirmektir. Bu seviyeye gelinceye kadar da seanslara devam etmekteyiz.

Migrende beyin, ağrı bilgisini zaman içinde belleğine ( hard diskine) kaydeder. Bu nedenle hiçbir ilaç, migreni tam anlamıyla tedavi edemez. İlaçların etkisi sadece kullanıldığı süre için geçerli olup; kalıcı etkileri yoktur. Çünkü, beyindeki ağrı bilgisi kaydını silemezler; silemedikleri için de , beyin durup durup, bu bilgiyi hatırlar ve migren krizleri yeniden ve hatta daha şiddetli bir şekilde başlar. Yani anlayacağınız, kısır döngü yaşanır.Oysa ki, akupunktur tedavisi ile, öncelikle bu ağrı bilgisi kaydı silinir ve ardından analjezik (ağrı kesici) bilgi yüklenmiş olur.Kür tedavisi boyunca, vücuda vermiş olduğumuz tüm uyarıların fizyolojik ve farmakolojik etkileri bu şekilde olmaktadır. Ayrıca vücudda sibernetik sistem mekanizması olduğu için; bu verdiğimiz tüm uyarılar, bir bakıma windows’u çöken bir bilgisayarın yeniden formatlanması gibi bir etki yaparak, beynin tüm nörolojik ve fizyolojik süreçlerinin yeniden yapılanmasını sağlamaktadır.

İşte size yeniden yapılandırılmış, format atılmış, ağrı bilgisinden arındırılmış, pırıl pırıl bir beyin…Artık bu beyin migreni hatırlamayacaktır. Migrene dair ne varsa, hepsi silinmiştir. En küçük bir bilgi kırıntısı bile kalmamıştır. İşte, akupunkturun migreni tedavi edişindeki sır, burada yatmaktadır. Ülkemizin ve devletimizin ekonomisi, migren ilaçlarına (ömür boyu) milyonlarca dolar ödemeye mahkum edilmemelidir. Yaklaşık yüz trilyondan oluşan bu muazzam vücudumuz yaratılırken, muhteşem mekanizmalarla ve ilaçlarla donatılmış durumdadır.

Son söz…Migren başta olmak üzere, küme baş ağrılarının ve kas gerilim tipi baş ağrılarının tedavisinde, akupunktur; yan etkisiz ve ilaçsız bir tedavi seçeneği sunar…

ÖNEMLİ NOT: Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

4 thoughts on “MİGREN ve AKUPUNKTUR TEDAVİSİ – IV (SON)”

  1. merhaba ben 31 yaşındayım,18 yasından beri migren hastasıyım.bir sürü ilaç ve akapunkturda dahil olmak üzere tedavi yöntemi denedim başarılı olmadı.sizin yaptığınız akapunktur yöntemi ne derece başarılı oluyor acaba?

    1. Merhaba Şebnem Hanım…Migrenin en etkili ve yan etkisiz tedavisi akupunktur tedavisidir.Yapılan araştırmalara ve klinik tecrübemize dayanarak; akupunktur’un migreni %98’e yakın bir oranda,kalıcı olarak tedavi ettiğini ifade etmek isterim.En kısa zamanda bizimle irtibata geçerseniz memnun olurum.Gösterdiğiniz nazik ilgiye çok teşekkür ederim.Geçmiş olsun dileklerimle saygılar sunarım…Cep Tel: 0-505-6501561 Klinik Tel: 0-232-4359890 Bayraklı/İZMİR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Translate »