Şişmanlık ve Akupunktur ile ilgili Soru ve Cevaplar

teraziŞişmanlık sorunu ile  uzun süre mücadele eden herkes, Akupunktur ile kalıcı ve sağlıklı bir şekilde zayıflayabilir. Konu ile ilgili tüm sorularınızı aşağıdaki yorum penceresine yazarak sorabilirsiniz.

413 thoughts on “Şişmanlık ve Akupunktur ile ilgili Soru ve Cevaplar”

 1. merhabalar dr. Hakan Bey… ben 16 yıllık böbrek yetmezlği hastasıyım.. 4 ay önce böbrek nakli oldum. nakilden öncede biraz kilo fazlam vardı ama nakilde kullanılan streoidlerden dolayı aşırı kilo artışım oldu ödemlerim fazla.. acaba akupunturun nakilli böbrege bir zararı dokunurmu yada bana bu konuda başka önerileriniz olabilir mi? yardımlarınız için şimdiden teşekkurler.. Saygılarımla

  1. Merhaba Hülya Hanım.Akupunktur tedavisinin nakilli böbreğe kesinlikle bir yan etkisi olmaz.Sizin için en uygun tedavi akupunktur tedavisidir.Kilo tedavisinde ilaçsız,yan etkisiz ve kalıcı bir tedavi seçeneği sunar.Saygılarımla!…

  2. merhaba hakan bey ben yumurtalık kanseri teşhisi koyulan bir hastayım aldığım kemoterapi ve radyoterapidir.ve bununla beraber kortizon çok kullanıldığı için çok kilo oldum 63 kilodan 79 kiloya ulaştım.ben bölgesel zayıflamak istiyorum,karın bölgem hamileymişim gibi duruyor,beni çok rahatsız ediyor.lıposakşın yaptırmak için başvurdum ama sonuç radyoterapi aldığım için olumsuz oldu,karnımda doku ölümü olduğundan bu operasyonu yapamıyacaklarını söylediler.akupunktur önerirmisiniz yardımcı olursanız hemen gelmek isterim,şimdiden teşekkürler

 2. merhaba dr.hakan bey ben kayseriden gülten ben 27 yaşındayım ve yaşıma göre çok kiloluyum ve diyet yapmakta çok zorluk çekiyorum bi türlü diyet yapamıyorum.ve şimdi aklımda tek düşüncem akapuntur taktırmak ama bazı şüpelerim var.şüpelerim şunlar 1.si kesin kilo verebilirmiyim 2.si çıkartınca tekrar alırmıyım ve bunlar yüzünden tereddüt ediyorum lütfen beni aydınlatın.saygılarımla….

  1. Merhaba Gülten Hanım.Öncelikle ” akupunktur taktırmak…” sözünü düzeltmek istiyorum.Akupunktur, tıp biliminin içinde yer alan ve tıbbın diğer dalları ile bir bütünlük içinde,hastalıkların tedavisini sağlayan çok önemli bir tıp bilimdalıdır.Akupunktur tedavisinden söz ederken “taktırmak” şeklinde bir ifade kullanmak doğru değildir.”Taktırmak” sözcüğü yerine, “…tedavisi” sözcüğü en doğru sözcüktür.Akupunktur, vücudun kendi kendine tedavi edebileceği tüm hastalıklarda; vücudun tedavi edici sistemlerini aktive eden ve neticede o hastalığın radikal tedavisini sağlayan bir tedavidir.
   Kilo tedavisi bir süreç tedavisidir.Yıllar içinde alınan kiloların kısa sürede verilebileceğini söylemek yanlıştır ve bilimsel değildir.Kesin kilo verebilmenin en önemli şartı; öncelikle akupunktur tedavisinin gerçekten tecrübeli uzmanı tarafından uygulanması ve hastanın da belli bir takım kurallara uymasıdır.Sanırım siz, “taktırmak”, “çıkartmak” şeklindeki ifadeleri kullanırken; halk arasında “küpe” diye bilinen “kalıcı iğneleri” kastetmektesiniz.Akupunktur tedavisinde, “kalıcı iğne” uygulaması artık terk edilmiş durumdadır.Eğer,bir akupunktur uzmanına başvuracak olursanız, bu hususa lütfen çok dikkat ediniz ve sorgulayıcı yaklaşınız.Bu sizin hasta hakları yönünden yararınıza olacaktır.Akupunktur tedavisi, doğru ve bilimsel olarak, gerçek uzmanı tarafından uygulandığı sürece (ki, tıbbın her branşı için aynı hususlar geçerlidir) ; çoğunlukla kalıcı,yan etkisiz bir tedavi sağlanmış olur.Saygılarımla!…

   1. merhaba.26 yaşındayım 64 kiloyum ben izmir de akupunktura başladım doktorum beyin ve sinir hastalıkları uzmanı. kulağıma birkaç küpe taktı ve bir kaç yere lazer ışını tuttu. sizce doğru yerde miyim ? sadece kilo tartımı yaptı. boy ve beden ölçülerini almadı yağdan filan ne kadar gittiğini bilemicez sanırım

    1. Merhaba Derya Hanım…Tedavisine girdiğiniz doktorunuzun öncelikle, Sağlık Bakanlığı tarafından verilmiş “Akupunktur Tedavisi Uygulama Yetki Belgesi”ne sahip olan akupunkturist bir hekim olması gerekir.Başka uzmanlığının olup olmaması hiç önemli değildir.Başka uzmanlığının olması akupunktur uzmanlığında çok yetkin olduğunu göstermez (hem yasal hem de bilimsel olarak)…Eğer,sitemde sizler için yazmış olduğum makalelerimi dikkatle okuyacak olursanız,halk arasında kulak küpesi adı verilen uygulama hakkında bilgi sahibi olmuş olursunuz.Yaklaşık 10 yıl önce bu uygulama terkedilmiştir.Kulaktaki akupunktur noktalarının mutlaka elektriksel nötrlük ilkesine uygun olarak dedektör adını verdiğimiz cihazla elektriksel yükleri ölçülmeli ve elektrik yükü değişmiş noktalar bulunduktan sonra altın yada gümüş iğne ile iğnelenmelidir.Tüm akupunktur iğneleri en fazla 20 dk.bekletilir ve bu 20 dk.nın sonunda hepsi çıkartılır.Böylece vücudun hiçbir yerinde iğne bırakılmaz…Ayrıca,lazer akupunkturun kilo tedavisinde bilimsel bir yeri ve değeri de yoktur.Lazer akupunktur her hastada gelişi güzel uygulanmaz.Uygulanırken de lazer ışınının miliwatt değerleri ile milimetre kareye kaç joule’lük enerji verilmesi gerekeceğine ilişkin bilimsel hesaplamaların mutlaka yapılması gerekir.
     Bunların dışında,hasta kilo tedavisine alınmazdan önce klinik muayene ve sorgularının yapılarak;şişmanlığın altında yatan herhangi bir hormonal yada metabolik bir hastalığının olup olmadığının araştırılması gerekir.Bunun için de birçok labaoratuar değerlerine bakılır,tahliller istenir.Eğer yapılan muayene ve tetkiklerden sonra,hasta akupunktur tedavisine uygun görülürse,özel tartı cihazında kg.cinsinden vücud ağırlığı,vücud yağ oranı,vücud su oranı,kas kitlesi,kemik kitlesi,bazal metabolizma hızı gibi birçok parametreler ölçülür ve bilimsel hesaplamalar yapılır.Tedaviye alındıktan sonraki takipler,bu tartı cihazı ile düzgün bir şekilde yapılır.Tüm bu anlattıklarım ışığında,size yapılan uygulamaları değerlendirmenizi rica edeceğim.Size anlatmaya çalıştığım şekilde yapılmayan hiçbir akupunktur tedavisi,gerçek ve bilimsel akupunktur tedavisi değildir.Her hekim kendi branşının bilimsel kurallarına ve geçerli bilgilerine uymak zorundadır.Çünkü bizler sizlerin sağlığı için çaba sarfediyoruz.Umarım size yararlı bilgiler verebilmişimdir.İlginize teşekkür ederim.Saygılarımla!..

 3. Merhaba Hakan Bey. ben 15 yaşındayım ve 75 kiloyum. küçüklüğümden beri bu sorunum var . diyet yapsamda kilolarımı geri alıyorum. son çare akupunktur tedavisini uygulamak istiyorum . bu tedavi bana yararlı olur mu?

  1. Merhaba Esra Hanım. Kilonuz için lütfen kaygı ve endişeye kapılmayınız.Kilonun sebebi organik bir hastalığa bağlı değilse (ör:diyabet, tiroid bezi hastalığı v.b hormonal ve metabolik hastalıklar…), diyet yapmak kesinlikle doğru değildir.Eğer, kilonuz düzensiz ve sağlıksız beslenmeye, hareketsizliğe bağlı gelişmiş ise; akupunktur tedavisi sizin için çok yardımcı olur. Akupunktur tedavisi ile birlikte, tıbbın istediği tarzdaki sağlıklı ve düzenli beslenme kuralları da uygulanmalıdır.

   1. dediklerinizi dikkate alacağım. benim doğuştan beri kulağım iltihaplı küpe takamıyorum , taktığım zamanlarda ise kulağım dayanma va kaşıntı oluyor acaba akupunkturu kulağa uyguladığımız zaman yine yanma ve kaşıntı yapar mı ?

 4. dr.bey ben bir sağlık çalışanıyım ve hastanede çalışırken kilo problemi yüzünden verimli olamıyorum ve şunu öğrenmek istiyorum siz akupunktur işlemini tam olarak nasıl yapıyorsunuz?saygılarla.

  1. Merhaba Eda Hanım…Kilo tedavisinde öncelikle, kilo sorununun altında yatan hormonal yada metabolik bir hastalığın mevcut olup olmadığını, ayrıntılı laboratuar tetkikleri ile araştırmaktayız.Eğer, şişmanlığın altında yatan bir hastalık yoksa akupunktur tedavisine almaktayız.Tedavi öncesi,kliniğimizdeki özel tartı cihazı ile kişinin kg.cinsinden vücud ağırlığını,vücud yağ yüzdesini,kas-kemik kitlesini,vücud su yüzdesini, bazal metabolizma hızını ve bazal metabolizma yaşını ölçmekteyiz.Tüm bu ölçümler sonucu bilimsel hesaplamalar yaparak; tıbben hangi kilo sınıfında olunduğunu haftada kaç seans ve toplamda kaç seanslık bir tedavi uygulayacağımız belirlemekteyiz.
   Özel dijital dedektör cihazımız ile de akupunktur noktalarının elektriksel potansiyellerini ölçerek patolojik noktaları belirleyerek iğneleme yapmaktayız.Seanslarımız 20 dk.sürmektedir.Kesinlikle kulağa kalıcı iğne (halk arasında küpe de denmektedir…) batırmamaktayız.Ayrıca hastamıza diyet vermemekteyiz.Tıbbın istediği tarzdaki “Sağlıklı Beslenme”yi hastamıza öğretip,hayatına yerleştirmesini sağlamaktayız.Böylelikle; sağlıklı ve yan etkisiz bir şekilde zayıflama mümkün olur.

 5. mehaba hocam 16 yaşındayım ve 79 kiloyum boyum 163 cm 2 ayda 5 kilo verdim ama inişli çıkışlı oldu web sitenizide facebooktan buldum ve hemen girmek istedim kilom yaşıma göre fazla ve bundan çoğu insan gibi rahatsızlık duyuyorum ama verdiğim içinde mutluyum ben biraz daha kilo vermek ve yaşımla ideal kilomu bulmak istiyorum öncelikle akupunkturun yaş sınırı var mıdır merak ediyorum birde akupunktur küpesi olduğunu duydum sizce hangisi daha fazla etki gösteriyor? ikinci sorumda iğne tedavisi olan akupunktur çok can acıtırmı ? son sorumda Ankarada kliniğiniz varmı ? cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum iyi bayramlar hocam

  1. Merhaba Cansu Hanım.Akupunktur tedavisinin hiçbir yaş sınırlaması yoktur.Her yaşta uygulanabilir.İnternette, “akupunktur küpesi” yada “zayıflama küpesi” adı altında satılan ürünler tamamen para tuzağı olup;hiçbir bilimsel yanları yoktur.Bu türlü aldatmacalara kanmayın,paranızı boş yere kaptırmayın.Akupunktur tıbbın bir bilimsel dalıdır.Uzmanı olan doktorlar tarafından uygulanır.Akupunktur iğneleri acıtmaz.Ankara’da kliniğim yok.Daha ayrıntılı bilgi için beni arayabilirsiniz.Bu arada geçmiş bayramınızı da kutluyorum.Saygılarımla!….(0-505-6501561)

 6. merhaba doktor bey ben denizlide oturuyorum akapunktur tedavisi almak istiyorum ama burada kulağa flasterle yapışan bir hafta süreyle kulakta kalan iğnelerle yapıyorlar yani bu yöntem işe yaramıyor mu? bilgilendirirseniz çok sevinirim. şimdiden teşekkürler…

  1. Merhaba Perihan hanım…Kulağa yapıştırılan kalıcı iğnelerin bilimsel hiçbir etkisi yoktur.Kulak akupunkturunda mutlaka, noktaların elektriksel potansiyellerini ölçen ve noktanın patolojik olup olmadığını gösteren dedektör adını verdiğimiz dijital ölçüm cihazının kullanılması gerekir.Bu cihazla, nokta ölçümü yaptıktan sonra, altın yada gümüş iğne batırılarak 20 dk.beklenmeli ve daha sonra tüm iğneler çıkarılmalıdır.Kulakta hiçbir iğne bırakılmamalıdır.Akupunktur tedavisi,tıbbın tedavileri içinde,hastalıkları en başarılı şekilde tedavi eden ve hiçbir yan etkisi olmayan bir tıp dalıdır….Umarım sorunuza gerekli cecabı verebilmişimdir.Saygılarımla!….

 7. merhaba doktor bey,ben de bu hafta akupunktur tedavisine başladım zayıflamak için.kulağıma 5 adet iğne batırıldı, ( iğne batırma işlemi 5dk bile sürmedi diyebilirim )haftalık değişeceğini söyledi doktorum,yanında diyette verdi.hiçbir tahlil yapılmadı 2 hafta uygulanacağı kilo verilmezse tahlil yapılacağı söylendi.verilen diyette herkese verilen sabit bir diyet.kulakta iğne kalmamasını söylüyorsunuz kafam karıştı.Gittiğim doktorda bu konuda adı çok anılan bir doktor.yapılan uygulama ne kadar doğru aydınlatmanızı rica ediyorum.Teşekkür ederim

  1. Merhaba Sultan hanım. Öncelikle akupunktur bilim dalını tamsil eden ve bu dalda Tıp Fak.de ders veren bir hekim olarak hemen yanlışları düzeltmem gerekiyor .Bu yanlışları, tedavi yapan doktor dünya çapında bile ünlü olsa mutlaka söylemek ve yanlışları düzeltmek gerekir. Eğer kulak akupunkturu yapılacak ise; mutlaka dedektör adını verdiğimiz tarama cihazı ile noktaların elektriksel potansiyellerinin ölçülerek patolojik noktaların tespit edilmesi gerekir. Bu noktalar tespit edildikten sonra da, noktanın elektriksel aktivitesine göre de altın yada gümüş iğne batırılmalıdır.Bir diğer yanlış da, diyet vermektir. Şişmanlığın altında, ciddi bir hastalık (hormonal yada metabolik) yoksa; diyet vermek çok yanlıştır,sakıncalıdır. Diyet yerine, tıbın önerdiği sağlıklı beslenme biçimi öğretilip, hastanın hayatına yerleştirilmelidir.
   Zayıflama tedavisi, bir süreç tedavisidir. Tüm metabolik ve hormonal yapıların fizyolojik dengeye getirilmesi sağlanmalıdır. Daha ayrıntılı bilgi ve danışma için beni 0-505-6501561 no’lu telefonumdan her zaman arayabilirsiniz…İlginize ve teveccühünüce teşekkür eder, saygılar sunarım

   1. sorularıma bu kadar kısa sürede yanıt alabildiğim için çok teşekkür ederim.boşunamı para ve zaman kaybediyorum diye düşünmekteyim.

    1. Rica ederim, ne demek!..Sizi bilgilendirebildiysem ne mutlu bana…Konu hakkında, lütfen bana tel. ile geri dönüş yaparsanız daha ayrıntılı yardımcı olurum.0-505-6501561

 8. Merhaba hakan bey, ben 22 yaşında ve bundan 3 ay öncesine kadar 48-49 kiloları arasında olan biriydim.Fakat geçtiğimiz ay pko sendromu olduğumu öğrendim. Zaten o süre zarfında da 48 kilodan 57 kiloya çıkmıştım. Benim hem pkonun etiklerini azaltmak hem de eski durumuma dönmek amacıyla derhal kilo vermem gerekiyor. Hayatım büyük oranda sekteye uğramış durumda bu yüzden fakat bu rahatsızlığın kilo vermemde bir yavaşlama yaratacağından bahsediliyor. Benim size sormak istediğim şey diyetisyen kontrolünde ve spor eşliğinde toplamda 9 kiloyu akupunktur tedavisiyle ne kadar sürede verebilirim. Ayrıca bu diyetisyen ve akupunktur tedavisini nasıl bir paralellikte götürebilirim.Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim. Kolay gelsin.

  1. Merhaba Gamze hanım.Polikistik Over Sendromu şişmanlığa zemin hazırlayan bir jinekolojik tablodur.Bu sendrom nedeniyle alınan kiloların tıbbi tedavisinde, akupunkturun çok olumlu tedavi edici etkileri vardır. Burada, diyetisyenin bilimsel anlamda bir yeri yoktur. Tıbbın önerdiği tarzdaki sağlıklı beslenmeyi hastalarımızın hayatına yerleştirmekteyiz.Spor yerine de; hem metabolizmayı hem de kardiyovasküler sistemi etkn hale getiren, günlük 5 km.lik (1 saatlik) tempolu yürüyüşler önermekteyiz.Ayrıca, tıbben ne kadar kilo vermeniz gerektiğini,kliniğimizde yapacağımız analizler ve hesaplamalardan sonra belirleyeceğimiz için, ne kadar sürede kilo verebileceğiniz konusunda net bilimsel bir cevap verememekteyim.Kliniğimden randevu almanız halinde size hemen yardımcı olabilirim.Saygılarımla!..

 9. Merhaba hakan bey ben 18 eyasindayim ve 90 kiloyum kilo vermek icin hersey denedim ama sayifliyamadim bi ara 100 kiloydum ama simdi cok zor 90 kilodan asagi inmek spor yapdim salikli beslendim hic inmedi kilom lütfen yardim edin

  1. Durumunuzu ve yaşadığınız duyguları çok iyi anlıyorum. Bu konuda, akupunktur tedavisinin size çok büyük faydası olur. Size kesinlikle yardımcı olurum,üzülmeyiniz. Lütfen en kısa zamanda kliniğimizden randevu alınız.Saygılarımla!…

    1. Öyle mi? Ben sizi İstanbul’dan sanmıştım, kusura bakmayın lütfen…O zaman, orada tecrübeli bir akupunktur uzmanına başvurmanız çok iyi olacaktır.

 10. merhaba hakan bey. ben 1.58 boy 75 kilodayım 3 ayda 5 kilo aldım toplam 2 yıl içinde 15 kilo aldım. üzüntü anında iştahım hiç kapanmıyor. diyet yapamıyorum açlık duygumu bastıramıyorum. bu kadar hızlı kilo almaya sebep ne olabilir.sindirim sistemim yavaş çalışıyor. masa başı çalışıyorum. lütfen yol gösterin

  1. Merhaba Nurdan hanım.Sizin de belirttiğiniz gibi,sıkıntılı ve üzüntülü ruh hallerinde iştah artabilmektedir.Eğer,kilo sorununun altında organik bir hastalık (hormon hast.,metabolik hast. v.b. gibi) sözkünusu değilse,diyet uygulamak çok yanlıştır,doğru değildir.Size en uygun tedavi akupunktur tedavisi olacaktır.
   Kliniğimden randevu almanız halinde size yardımcı olurum.Saygılarımla!

 11. merhaba ben 15 yaşındayım 80 kiloyum kilom yaşıma göre aşırı fazla 1.71 boyundayım akupunktur yaptırabilir miyim ?

  1. Merhaba Esra hanım.Yaşınıza ve boyunuza göre kilonuz oldukça fazla.Size en uygun tedavi,akupunktur tedavisidir.Tabii ki, akupunktur tedavisine girebilirsiniz.

 12. Merhaba Hakan Bey..Ben 22 yaşındayım 1.61 boy ve 5<4 kiloyum..Çok göze batan bir kilom yok ama yine de bundan rahatsızlık duyuyorum,yalnız akapuntur tedavisi hakkında kaygılarım var..Birkaç yakınımda gördüğüm kadarıyla akapuntur tedavisi bittikten sonra verdiği kilolarından daha fazlasını aldı..bunu bi kaç kişiden daha duydum..böyle bir etki söz konusu olabilir mi? Son soru olarak ise kulaktan yapılan tedavi kaç kiloya kadar etki gösterebilir? şimdiden teşekkür ederim..

  1. Merhaba Neslihan hanım.Şişmanlık tedavisinden sonra daha çok kilo alındığına dair çok sık dile getirilen ve ne yazık ki, hiçbir akupunktur uzmanı meslektaşımızın da net bilimsel cevabını vermediği konuya gelirsek; bunun en önemli üç sebebi vardır:
   1-Şişmanlık tedavisi için başvurulan akupunktur uzmanının bilgi veya tecrübesi eksiktir,yeterli değildir (tıpkı her cerrahın iyi ve başarılı cerrah olmayacağı gibi…)
   2-Şişmanlığa sebep olabilen bir takım organik hastalıklar (diyabet,hormonal hastalıklar,metabolik hastalıklar,tiroid bezi hastalıkları v.b gibi…)mevcut iken akupunktur tedavisi uygulanmaya çalışılmıştır (ki; bu gibi klinik durumlarda vakanın mutlaka endokrinoloji uzmanına yani hormon hastalıkları uzmanına yönlendirilmesi gerekir.
   3-Akupunktur uzmanı, iyi bir uzman olmasına rağmen ve vaka da akupunktura çok uygun olmasına rağmen; hasta,uyması gereken kurallara ve önlemlere uymamıştır.
   Sizlere özetlemeye çalıştığım, bu üç önemli durum nedeniyle,verilmiş görülen kilolar tabii ki,geri alınacaktır.Her konuda olduğu gibi, kişinin sadece kağıttan ibaret uzmanlık diploması yeterli değildir,ilgili hekimin tarafınızdan çok iyi sorgulanması gerekir.Lütfen baş vurduğunuz hekimin bilimsel yeterlilik ve tecrübesini mutlaka çok iyi araştırın.Eğer,gerçekten akupunktur hekimi yeterli klinik bilgi ve tecrübeye sahip ise; hiç endişe duymadan tedaviye girebilirsiniz.
   Son sorunuzun cevabı olarak; akupunktur tedavisi bütüncel bir tedavi olup; sadece kulak akupunkturunun mu, sadece vücud akupunkturunun mu yoksa, ikisinin bir arada mı uygulanacağına akupunktur uzmanı hekim karar verir.Bu karar verilirken de; hastanın klinik durumu gözetilerek verilir.Bu nedenle klinik durumunuzu inceleyip muayene etmeden kaç kiloya kadar kilo verebileceğinizi söylemem doğru olmaz. Ben de, göstermiş olduğunuz ilgi ve teveccühe teşekkür ederim.Saygılarımla!…

 13. merhaba dr bey boyum 1.72 kilom 83 evlenmeden önce 60 kiloydum evlendikten sonra hormon bozuklugu oldugu açığa çıktı 3 ay ilaç kullandım 78 kilo ya çıktım sonra bebegim oldu kilolarımı veremiyorum benim için bu tedavi uygun olurmu şimdiden nteşekkür ederim

  1. Handan hanım merhaba.Bu tedavi kesinlikle size uygun olur.Hiçbir yan etki olmadan ve sağlıklı bir şekilde zayıflayabilirsiniz.Ancak tedavi öncesi hormon düzeylerinizin son durumuna bakılması gerekir.Sağlıklı günler dilerim.Saygılarımla!…

 14. merhaba dr.hakan bey benim 12 kilom fazla almanyada yaşıyorum ve akupunktur doktoruna gittim 3 hafta oldu bir kilo bile atamadım bana takılan iğneler kalıcı ben nasıl kilo atabilirim bıktım kilolu yaşamaktan lütfen bana bir bilgi verin ona göre doktorumla konuşayım nezaman kilo atabilirim cevap teşekkür ederim

  1. Sayın Huriye hanım, öncelikle kalıcı iğne uygulamasının akupunktur tarihinin derinliklerinde kaldığını ve bilimsel değerinin kalmadığının altını çizmek istiyorum.
   Ne yazık ki, akupunktur denilince hep kalıcı iğne (ayrıca çok çirkin bir benzetme ile küpe de demekteler..) ön plana çıkarılmakta ve akupunktur gibi çok ciddi ve bilimsel tedavi dalına büyük haksızlıklar yapılmaktadır.Eğer, kulak akupunkturu uygulanacaksa; kulaktaki akupunktur noktalarının mutlaka elektriksel potansiyellerinin dedektör adını verdiğimiz tarama cihazları ile tesbit edilip; bu noktalar altın yada gümüş iğnelemenin yapılması gerekir.20 dk.sonra da iğnelerin çıkarılmalıdır.Sizin ne zaman kilo verebileceğinizi bilemem.Klinik ve ölçümsel olarak değerlerinizin hesaplanması gerekir.Saygılarımla!…

 15. ben 17 yaşındayım kilom 67 nasıl bir sürede zayıflarım bide kemiklerim cok iridir bununda katkısı varmı kiloma cevabınızı bekliyorum saygılar

  1. Size en uygun olan, akupunktur tedavisi ile zayıflamadır.Ne kadar sürede zayıflayabileceğinizi sizi muayene edip kli,nik değerlendirme yaptıktan sonra söyleyebilirim.İri kemikli olmanızın, kilo oluşumunda bir katkısı yoktur.Saygılarımla!…

 16. merhaba hakan bey.ben 16 yasındayım kılom 65 boyum 1.67 cok kılolu gozukmeme ragmen fıt bır sekılde de gozukmuyorum akupunktur tedavısını uygulamam da bır sakınca var mı

 17. merhaba doktor bey ben 1.60 civarlarında yaklasık 67 kiloyum. 16 yasımdayım. önceden akupunktur oldm ve 20 kiloya yakın verdim ama hala kilomdan memnun değilim. 15 kilo fazlalığım var bu kilolarımı kaç seansta verebilirim?

  1. Merhaba Buse hanım.Lütfen kusura bakmayın,işlerimin yoğunluğundan dolayı size hemen cevap veremedim.Size, yaklaşık olarak en az 15 seanslık akupunktur tedavisinin uygulanması gerekir.En uygun tedavi akupunktur tedavisidir.

 18. Merhaba Dr.Hakan Bey..Ben Ankarada yaşıyorum 26 yaşındayım ve 89 kiloydum.1 hafta önce akupunktur tedavisine başladım.ilk seansta kafama,anlıma iki elimin üzerine 1er adet iğne takılarak 20 dk seansta kaldım.onun ardında her iki kulağıma 5 er ğne takıldı ve 1 hafta sonrası için seansa gelmem ve bu iğnelerin yenileceği söylendi bu uygulama doğru mu??ayrıca kulakta bu uygulama mevcutken küpe takmak ve kulaklık takmak sakıncalı mı?

  1. Merhaba Pınar hanım…Kulak akupunkturu yapılırken; mutlaka, kulaktaki akupunktur noktalarının dedektör adını verdiğimiz dijital cihazla, elektriksel potansiyellerinin ölçülüp, buna göre iğnelemenin yapılması gerekir.Artık, kalıcı iğne uygulaması terk edilmiş durumdadır.Haftada bir, kalıcı iğnelerin değiştirilmesi şeklindeki uygulamalar da doğru ve bilimsel değildir.Kulakta tespit edilen akupunktur noktalarına, noktanın elektriksel yüklerine göre altın yada gümüş iğnelemenin yapılması gerekir. 20 dakika bu şekilde bekledikten sonra da tüm mevcut iğneler çıkarılır.

 19. Ayrıca ilk seansta diyetisyene yönlendirildim beden kitle endeksime uygun bi dengeli beslenme programı çıkarıldı onu uyguladım ve 1 haftada 2 kilo verdim.Bu durum olağan mı?Eğer öyle ise bana uygulanan bu tedavinin süresi ne olmalıdır?şimdiden teşekkürler…

  1. Kilo artışının altında organik bir hastalık (ör: hormonal hastalık,metabolik hastalık v.b..gibi) yatmıyorsa; kişiye diyet uygulatmak son derece hatalı ve tehlikelidir.
   Akupunktur tedavisinde, aylık kilo verme hızının 2-5 kg.arasında olması gerekir.En ideali de ayda 2 kilo hızında kilo verdirmektir.Size uygulanacak tedavinin süresini bilimsel olarak söyleyebilmem için; özel tartı cihazımızda vücud yağ yüzdesi,kas-kemik kitlesi,bazal metabolizma gibi bir takım parametrelerinizi ölçüp bilimsel hesaplamalar yapmam gerekir.İlginize teşekkür ederim…Saygılarımla!…

 20. merhabalar hocam,25 yaşımdayım 25 kilo fazlam var, geçen sene 2 seanslığına akupunktura gittim, iştah ve kiloda azalma olmadığı için bıraktım,size sorum: acaba akupunkturun fayda etmediği bünyeler oluyor mu, yoksa bu doktorla ilgili bir sorun mu? teşekkürler

  1. Merhaba Safiye Hanım…Her vücudun yaradılıştan gelen biyolojik ve fizyolojik özelliklerine bağlı olarak,akupunktur tedavisine verdiği tepkiler doğal olarak farklı olabilmektedir.Akupunkturun fayda etmediği bünyeler nadir de olsa bulunmaktadır.Siz sadece 2 seanslık bir tedavi uygulatıp,tedavinizi yarım bırakmışsınız.Kilo tedavisi kesinlikle sabır isteyen ve bir süreci gerektiren tedavi olup; doktorunuzun hangi akupunktur noktalarını tedavi kapsamına aldığını bilmediğim için herhangi bir yargıda bulunmam kesinlikle doğru olmaz.Ancak,şunu kesinlikle söyleyebilirim ki; hangi hastalık ile ilgili olursa olsun,hiçbir akupunktur tedavisi 2 seanslık uygulamayla kalıcı bir sonuç getirmez.
   İlginize teşekkür eder,saygılar sunarım…

 21. Merhaba Dr.Hakan Bey.benım hipotıroıt rahatsızlığım ve insulın dırencım var kılo veremıyorum ne kadar uğraşsamda acaba akapuntur sayesınde zayıflayabılırmıyım bunu merak edıyorum.Teşekkrler….

  1. Merhaba Güldane hanım..Eğer,hipotiroidi tedavisi altındaysanız ve tiroid hormonlarınız normal seviyelerinde ise; akupunktur tedavisinden çok yarar görür ve sağlıklı zayıflarsınız.Akupunktur tedavisi ile insülin direnciniz de düzelir.Lütfen endişe etmeyiniz,içiniz rahat olsun..
   Klinik Tel: 0-216-3382779

   1. hocam hormon sevıyem bıraz yuksek 2.00 duzeyınde acaba bu zayıflamama engel olurmu.1,5 senedır tedavı göruyorum durum böyle siz ne tavsiye edersiniz.teşekkurler

    1. Hayır engel olmaz.Önemli olan tiroid tedavisi altında olmanızdır.İlginize ben teşekkür ederim.Umarım yardımcı olabilmişimdir.
     Saygılarımla!…

 22. Hakan bey benim 40-45 kg fazlam var.akupunktura başladım 2 seans oldu.doktorum ayaklarıma bileklerime yüzüme ve göbeğime akupunktru uyguluyor.diyetisyenden de yardım alıyorum.hiçbir hormanel veya başka bi hastalığım yok boyum da 1.68.ortalama bu akupunktur tedavisiyle bu fazla kiloları ne kadar sürede verebilirim

 23. Merhaba hakan bey.
  23 yasindayim, 1.59 boyunda 80 kiloyum. 3 ay once 10 kilo daha zayiftim. 30 kilo fazlam var ve bunu cok kissa bir surede vermek istiyorum. Akupunktur tedavisi ile hizli kilo verebilirmiy? Ve tahmini olarak kac ayda verebilirim? Simdiden tesekkurler..

  1. Merhaba Tuğba Hanım…Fazla kilolarınızı çok sağlıklı ve kalıcı bir şekilde akupunktur tedavisi ile verebilirsiniz.Ancak akupunktur tedavisinde amacımız hastaya kısa zaman diliminde hızlı kilo verdirmek değildir.Aylık kilo verme hızının 2-5 kg. arasında olması gerekir.Daha ayrıntılı bilgi için beni arayabilirsiniz:
   0-505-6501561…Nazik ilginize ben de teşekkür eder,Saygılar sunarım…

 24. merhaba ben 94 kiloyum diet yaptım ama hiç bir zaman dietimi başarıyla sonuçlayamadım akapunktur tedavisini düşünüyorum kulaga kaç igne yapılıyor ve bu igneler yaparken can yakıyormu birazda sinirli bi yapım var ve sinirlendikçe kendimi yemek yerken buluyorum bunun içinde akapunktur tedavisinde bir çözüm varmı

  1. Merhaba Yasmin Hanım.Diyetle kilo verilmemektedir.Zaten siz de bunun böyle olmadığını yaşayarak görmüşsünüz.Akupunktur tedavisi ile sağlıklı ve yan etkisiz olarak kilo verebilirsiniz.Kulaktaki akupunktur noktalarının elektriksel potansiyellerini ölçerek ve hassasiyetlerine bakarak iğneleme yaptığımız için,size kaç iğne gerekeceğini bilemem.Burada iğnelerin sayısının önemi yoktur.Önemli olan akupunktur noktalarının elektriksel potansiyelleridir.Bunu da,dedektör adını verdiğimiz dijital elektronik cihazlarımızla belirlemekteyiz.Çok can acıtmamaktadır.İğnelerimiz çok özel iğneler olduğu için,bunu normal sıradan iğneler olarak algılamayın lütfen.Ayrıca akupunktur ile sinirlilik,depresyon ve anksiyete tedavisi de yapıldığı için; tam size uygun bir tedavi olacaktır.Kesinlikle çok fayda görürsünüz.Tedaviye karar verdiğiniz zaman lütfen 0-216-3382779’dan kliniğimi arayarak randevu alınız.Tedaviniz için sizi bekliyoruz.Saygılarımla!….

 25. merhaba Hakan Bey akupunktur doktorum önce diyet sonra akupunktur diyor.akupunktur zayıflatmaz sadece organları düzenli çalıştırır ve zayıflamaya kolaylık sağladığını söylüyor.sizin fikriniz nedir: önce akupunktur mu yoksa diyet mi

  1. Merhaba Esra Hanım…Eğer kilo sorununun altında hormonal yada metabolik bir hastalık yok ise; diyet vermek anlamsızdır.Bilimsel bir değeri yoktur.Böyle bir durumda kesinlikle diyet verilmemeli; akupunktur tedavisi ile birlikte, tıbbın istediği tarzdaki sağlıklı beslenme öğretilmeli ve uygulanmalıdır.Akupunktur,vücuda olan olumlu farmakolojik etkileri nedeniyle,dolaylı yoldan metabolizmanın hızlanıp,yağ dokusunun beta-oksidasyon yolu ile harekete geçmesine ve Merkezi Sinir Sistemi’nde yer alan tokluk merkezinin elektriksel işlevini düzeltmesi nedeniyle;sağlıklı bir şekilde kilo verilmesine neden olmaktadır.Bu belirtmiş olduğum husus, benim değil; yapılan bilimsel ve klinik çalışmaların açıklamasıdır.Çünkü kanıta dayalı tıp araştırmalarında,fikirden çok,elde edilen kanıtlar ve gözlemler önemlidir.
   Yani özet olarak; akupunktur tedavisi + tıbbın önerdiği sağlıklı beslenme = SAĞLIKLI ve KALICI ZAYIFLAMA’dır….Saygılarımla!….

 26. mrb.hocam bn 17 yaşındayım ve 76 kiloyum kilolarımdan herkez qibi bnde rahatsızlık duyuyorum ve buna çare olarakta akupuntur küpesi aldım qold slim diye bir firmadan yorumlarda zayıfladım diyenler çok parasıda çok deildi denemede fayda war dedim ve şuan kulagımda tokluk hissi weriyor ama daha 2.günüm olduqundan dolayı kilo filan wermedim hocam bu küpeler işe yararmı yoksa kilo wersem bile verdiklerimi qeri alırmıyım umarım işe yarar bu küpeler yoksa sinirden ölücem bir qün 🙁

  1. Bu almış satın almış olduğunuz ürünün akupunktur tedavisi ile uzaktan yakından ilişkisi yoktur.Ne yazık ki,kandırılmışsınız.Hiçbir işinize yaramayacaktır.Bence haklarında dava açıp,hakkınızı arayın ve Sağlık Bakanlığı’nın şikayet hattına mutlaka şikayet edin.Keşke almazdan önce, akupunktur uzmanı olarak bizlere danışsaydınız.Artık,bundan sonra internette reklamını gördüğünüz bir ürünü kesinlikle almayınız.Hiçbir Tıp dalında, böyle saçma ve sıradan bir ürünle bir tedavi şekli yoktur.Bundan sonra kulağınıza küpe(!) olsun…

 27. Merhaba doktor bey ben konyada yasiyorum 18yasinda 85 kiloda 1.70 boyundayim 25-30kilo vermek istiyorum. Bunu konyada yapmam mumkun mu kac seansta biter ve normal yasantima hicbir etkisi olur mu ve ne kadar surede 55 60 kiloya ulasirim? Simdiden tesekkurler..

  1. Akupunktur tedavisi sizin için çok uygun olur.Ancak Konya’da akupunktur uzmanının olup olmadığı konusunda bir bilgim yok.Tedavinin ne kadar süreceği konusunda, sizi muayene etmeden birşey söyleyemem…İlginize ben de teşekkür ederim.Saygılarımla!…

 28. günaydın dr bey.ben özel bir hastanede hemşireyim ve düzensiz bir hayatım olduğu için son 2 yılda çok fazla kilo aldım. diyette yapamıyorum.akapunktur ile tedavi yönteminden yararlanmak istiyorum.bana seanlar ve fiyatlarınız hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim.şimdiden teşekkürler. sağlıcakla kalın.

  1. Günaydın Fevziye Hanım…Seans ve ücretler hakkında ayrıntılı bilgi için lütfen bizi arayınız…İlginize ben de çok teşekkür ederim…Saygılarımla!..
   Klinik Tel: 0-232-4359890 Cep Tel: 0-505-6501561

 29. merhaba doktor bey.sorulan sorulara ayrıntılı cevaplarınız için çok teşekkürler.ben 4 sene önce akupunktur tedavisiyle ve sağlıklı beslenmeyle zayıfladım.daha sonra eski beslenme alışkanlığıma döndüğüm için kilo aldım.takrar akupunktura başladığımda bana faydası olmadı.acaba vücut akupunktura alıştı ve tadaviye cevap vermiyor olabilir mi??? çok teşekkür ederim.

  1. Merhaba Kader Hanım…Ben de ilginize çok teşekkür ederim.Vücudun akupunktur tedavisine alışması nedeniyle cevap vermemesi sözkonusu olmaz.Bu durum, akupunktur uzmanı hekimin akademik bilgi ve klinik tecrübesi ile ilişkili bir durumdur.Akademik ve bilimsel düzeyde uygulanacak akupunktur tedavisi ile oldukça iyi sonuç alabilirsiniz.Daha ayrıntılı bilgi için beni arayabilirsiniz..Saygılarımla!..0-232-4359890 0-505-6501561

 30. Merhaba Hakan bey. Ben 16 yasındayım boyum 1.62 kilom 63 fakat akapuntur taktırmak istiyorum . hedefim 55 kilo . Sizce taktırmalı mıyım ? Şimdiden teşekkür ederim iyi akşamlar

  1. Merhaba Seda Hnaım…Öncelikle, izninizle bir yanlışı düzeltmek istiyorum..”Akupunktur taktırmak” sözü yanlış bir sözdür.Akupunktur, vücudun ilaç sistemini;bilimsel olarak tanımlanmış akupunktur noktalarını iğne batırmak yada lazer ışını göndermek suretiyle uyararak; hastalıkları tedavi eden tıbbın önemli bir dalıdır.Akupunktur takılmaz, tedavi olarak uygulanır.Akupunktur tedavisi (akupunktur taktırmak değil…!), sizin için son derece uygun olur.İlaçsız ve yan etkisiz bir şekilde,akupunktur tedavisi ile sağlıklı ve kalıcı kilo verebilirsiniz.Ben de ilginize teşekkür ederim…

 31. Merhabalar Hocam, Ben İstanbul Avrupa yakasında oturuyorum ve sizinle tanışıp kilo problemimi çözmem gerekiyor:( Rica etsem size ulaşabileceğim adres ve telefonlarınızı mail atabilirmisiniz?

  1. İyi günler Gülşah Hanım…Yaklaşık üç ay öncesine kadar Kliniğim İstanbul’daydı…Ancak şimdi İzmir’deyim.. Web sitemin “İLETİŞİM” kısmında adresimiz ve telefon numaralarımız ayrıntılı yer almakta..Ben size yine tüm iletişim bilgilerimi vereyim:
   AKU-TED AKUPUNKTUR KLİNİĞİ
   Mansuroğlu Mah.288/6 sok.No:1 Çolakoğlu Plaza K:5 D:20 Bayraklı/İZMİR
   Klinik Tel: 0-232-4359890
   Cep Tel: 0-505-6501561
   http://www.akuted.com

 32. mrb hakan bey ben gülten 19 yaşındayım 84 kiloyum
  polikistlik ower rahatsızlığım var.akupunktura tedavisinin faydası olur mu?

  1. Merhaba Gülten hanım…Polikistik Over Sendromu’nda akpunkturun olumlu klinik etkisi vardır.Bu konuda tecrübeli bir akupunktur uzmanı tarafından tedaviye girmenizi öneririm.Eğer,İzmir yada çevresinde yaşıyorsanız sizi kliniğime beklerim.Saygılarımla!…Klinik Tel: 0-232-4359890 Bayraklı/İZMİR

 33. merhaba hakan bey.ben 22 yaşındayım boyum 188cm kilom 106.tedaviden ne kadar zamanda sonuç alabilirim ve size nasıl ulaşabilirim..teşekkürler

  1. Merhaba Mert Bey…Tedaviden ne kadar zamanda sonuç alacağınızı ancak sizi klinik olarak değerlendirdikten sonra söyleyebilirim.Kliniğim İzmir’in Bayraklı semtinde…Klinik Tel:0-232-4359890 Cep Tel:0-505-6501561…Kliniğimi arayarak randevu almanız halinde size yardımcı olurum..Saygılarımla!..

 34. doktor bey merhabalar ben yaklaşık 2 aydır akapunktur uyguluyorum ve çok memnunum annem de uygulatmak istiyor ama annemin kalbinde stent var yüksek tansiyon hastası ve triodini aldırdı acaba herhangi bir yan etkisi olur mu? şimdiden teşekkürler

  1. Hande hanım, akupunktur tecrübeli uzman hekim tarafından uygulandığı sürece; hiçbir yan etkisi olmayan bir tıp dalıdır.Tecrübeli bir akupunktur uzmanı doktora başvurmanız yeterli olacaktır.Ben de nazik ilginize teşekkür ederim.Saygılarımla!…

 35. merhaba doktor bey .ben 2012 nisan ayında akupunktura başladım 5 ayda 16 kilo verdim.ancak iki aydır gitmiyorum.doktorum tedavi sırasında kalıcı iğne kullandı.benim merak ettiğim ne kadar süredir kalıcı iğneler terkedildi…birde doktorun vakit sıkıntısı varsa kalıcı iğne alternatif olabilirmi?

  1. Kalıcı iğnelerin bilimsel anlamda klinik bir artısının olmadığı tespit edildiği için artık kullanmamaktayız.Biz de kliniğimizde en az beş yıldır kalıcı iğne kullanmıyoruz.Kualk akupunkturunda elektriksel nötrlül ilkesi geçerli olduğu için, kulaktaki akupunktur noktalarının elektriksel potansiyelleri dedektör adını verdiğimiz nokta bulucu cihazlarla ölçülüp; akupunktur noktasının elektrik yüküne göre altın yada gümüş iğne batırılır ve 20 dakika bekledikten sonra tüm iğneler çıkarılır.Kulakta kesinlikle hiçbir şekilde iğne yada benzeri şeyler kalıcı olarak bırakılmaz.Ayrıca ,doktorun vakit sıkıntısı denilen birşey tıbbın hiçbir dalında sözkonusu olamaz.Örneğin, cerrahın vakit sıkıntısı var diye, ameliyatı üstün körü,alelacele mi yapması gerekir? Böyle bir mazeret ne akupunktur dalında ne de bir başka dalda asla sözkonusu olamaz.Böyle davranan hekimleri,hasta haklarınız açısından lütfen uyarın…He hekim hastasını acele etmeden tedaviye alıp; tedavinin sonuna kadar bıkkınlık ve sabırsızlık göstermemelidir.Saygılarımla!…

 36. meraba doktor bey öncelikle sorulara çok açıklayıcı bir şekilde cevap verdiğinz için çok teşekkürler.bende yeni başlayacağım konyadayım keşke izmirde olsaydımda orada sizinle başlasaydım çok konuda bilgi aldım. aklımdaki soruları yanıtladınız.insana güven veriyosunuz inşallah benim doktorumda sizin gibi tecrübelidir.

  1. Merhaba Nilüfer Hanım…Sizlere bir hekim olarak faydalı olmanın mutluluğunu bana, bu teveccüh dolu sözlerinizle yaşattığınız için; ben de size çok teşekkür ederim.Çok naziksiniz.İnşaallah doktorunuzun uygulayacağı akupunktur tedavisinden başarılı bir sonuç alırsınız.Yolunuz İzmir’e düşerse, kliniğime mutlaka beklerim,bizleri onurlandırırsınız.Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 37. Merhabalar Dr bey ben 1.69 boyunda 68 kiloyum inşallah yarın akapunktur tedavisine başlıyorum yanlız benim sorum şu olucak akapunktur tedavisi başlayınca 1 hafta da iğneler değişiyorumu her hafta gelmeniz lazım dediler ben ankaradayım önerebileceğiniz Dr ismi varmı acaba sizin gibi tecrübeli şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba Esra Hanım…Gerçek bilimsel akupunktur uygulamasında haftada bir iğnelerin değiştirilmesi diye birşey yoktur.Artık kulaktaki akupunktur noktalarına kalıcı iğne uygulaması (halk arasında bu kalıcı iğnelere,küpe adı da verilmektedir),uzun yıllar öncesi terkedilmiş ve bilimsel bir geçerliliği olmayan uygulamadır.Ayrıca hiçbir hastalığın (buna kilo tedavisi de dahildir) akupunktur ile tedavisi haftada bir yapılmaz; en az haftada 2 seans olacak şekilde yapılır.Çünkü, akupunktur uyarıları ile vücuddan çok önemli orjinal ilaçlar salgılatmaya çaılştığımız için,haftada en az 2 seanslık bir uyarı verilmesi gerekmektedir.Ayrıca bunlardan daha da önemlisi, kulak akupunkturu yapılırken mutlaka,dedektör adını verdiğimiz cihazla noktaların elekriksel potansiyellerinin ölçülerek,hangi elektrik yükü ile yüklü olduklarının bulunup; daha sonra hastalıklı olan (yani patolojik hale gelmiş) noktaların altın yada gümüş iğnelerle uyarılması gerekir.Bunlar yapılmadan asla kulağa iğne batırlımamalıdır.Ankara’dan önerebileceğim bir isim ne yazık ki yok..İlginize ve teveccühünüze teşekkür ederim….Saygılarımla!…

 38. slm hocam ben 23 yasındayım tiroid yastasıyım zayıflamak ıstıyorum 100 kılo oldun hıc fark etmeden hızla kılo alıyorum acaba bende akupunktur yaptırsam bı yararının gorurmuyum zayıfladııgm zmm tedavı surecı bıttıgı zaman verdıgım kıloları geri alırmı dıe korkuyorum ltfn yardımcı olun ılgınız ıcın sımdıden teşekkürler saygılar.

  1. Eğer tiroid hastalığınız konusunda gerekli tıbbi tedavi görüyorsanız ve tiroid fonksiyon testleriniz normal düzeyde ise, kilo tedavisi için uygulatacağınız akupunkturdan oldukça yarar görürsünüz.Bu konuda tecrübeli bir akupunktur uzmanı tarafından uygulanacak akupunktur tedavisi sonrası kolay kolay kilo almazsınız.Kliniğimize randevu alarak başvurmanız halinde size memnuniyetle yardımcı olurum.İlginize ben de çok teşekkür ederim.Randevu için Klinik Tel:0-232-4359890 Bayraklı / İZMİR

 39. merhaba
  ben akupunktura gıdıyorum ilk başta kılo verdım ama verdıgımı hızla geri aldım bnm kulagıma sabıt ıgne takılmadı kontrole gttımgde iğne takıldı 15 20 dk bekledi çıkardı sızce bu böyle normalmı?