Tabu Durumlar: Kulak Akupunkturu Uygulaması Yapılmaması Gereken Hastalıklar ve Durumlar

Akupunktur Migreni Tedavi Eder Mi?

Kulak akupunkturu, son yıllarda giderek popüler hale gelen bir alternatif tıp yöntemidir. Bu yöntemde, kulakta bulunan belirli noktalara ince iğneler yerleştirilerek, vücudun çeşitli bölgelerindeki sorunlara çözüm bulunması amaçlanır. Ancak, her yöntem gibi, kulak akupunkturu da herkes için uygun olmayabilir. Kimlere kulak akupunkturu yapılmaması gerektiğine bir göz atalım.

  • Kanama bozukluğu bulunan hastalar: Kulak akupunkturu sırasında yapılan iğnelemeler nedeniyle kanama oluşabilir. Bu nedenle, kanama bozukluğu olan hastalarda kulak akupunkturu yapılmamalıdır.
  • Cerrahi operasyona karar verilmiş hastalar: Kulak akupunkturu sırasında yapılan iğnelemeler, vücudun savunma sistemini harekete geçirerek, kan dolaşımını hızlandırabilir. Bu nedenle, yakın zamanda cerrahi operasyona karar verilmiş hastalara kulak akupunkturu yapılmamalıdır.
  • Anti koagülan (kan sulandırıcı) kullanan hastalar: Kulak akupunkturu sırasında yapılan iğnelemeler kanama riskini artırabilir. Bu nedenle, anti koagülan ilaçlar kullanan hastaların kulak akupunkturu yaptırmaları sakıncalı olabilir.
  • Hayatı tehdit eden hastalıkları olan kişiler: Kulak akupunkturu, belirli bir sağlık sorununun tedavisi için kullanılan bir yöntemdir. Ancak, hayatı tehdit eden hastalıkları olan kişilerde kulak akupunkturu yapmak tehlikeli olabilir. Bu kişiler öncelikle ilgili sağlık sorunlarının tedavisi için doktorlarıyla konuşmalıdır.
  • Epilepsi (sara) hastaları: Kulak akupunkturu, epilepsi hastalarında nöbetleri tetikleyebilir. Bu nedenle, epilepsi hastalarının kulak akupunkturu yaptırmaları sakıncalı olabilir.
  • Gebelikte karın bölgesine akupunktur yapmak: Gebelik sırasında karın bölgesine yapılan akupunktur, düşük riskini artırabilir. Bu nedenle, gebelerin karın bölgesine kulak akupunkturu yaptırmamaları önerilir.
  • Kanseri tedavi etmek amaçlı akupunktur uygulanmamalıdır: Kulak akupunkturu, kanser tedavisi için kullanılan bir yöntem değildir. Bu nedenle, kanser tedavisi gören hastaların kulak akupunkturu yaptırmaları önerilmez.
  • Dr. Hakan Ertok, İzmir Bayraklı’da ki Muaynanemizde Kulak Akupunkturu alaında tedavi uyguluyoruz. Her trülü konuda bizimle iletişime geçebilirsiniz. Telefonlarımız 0-232-4359890 ve 0-505-6501561.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Translate »