TÜP BEBEK ve AKUPUNKTUR

Akupunktur; beş bin yıldan daha fazla bir süredir insan sağlığı için uygulanan ve son yıllarda batıda yapılan yoğun araştırmalar sonucunda, gittikçe yaygınlaşan bilimsel bir tıp dalıdır.Akupunktur; iğne, lazer gibi uyaranların vücut üzerinde tanımlanmış belirli akupunktur noktalarına uygulanması ile sinirsel iletişimi düzenleyip, otonom sinir sisteminin sempatik ve parasempatik bölümleri arasındaki dengeyi kurarak organizmanın sağlığa kavuşmasını amaçlar.

Ayrıca akupunktur tedavisi, merkezi sinir sisteminin belli bölgelerinde endorfin adı verilen morfin benzeri maddeleri salgılatarak ağrı tedavisinde etkili olmaktadır. Akupunktur, artık tüp bebek tedavisinde  tıp yöntemi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Tüp bebek uygulamasında başarıyı engelleyen önemli faktörlerden biri, anne adayında oluşan aşırı stres ve döllenmiş yumurtanın transferden sonra tutunup yerleşeceği (endometrium adlı) tabakanın yeterli damarsal olgunluğa ve kalınlığa ulaşamamasıdır.Akupunktur tedavisi ile; tüm vücutta, beta-endorfin denen bir kimyasal maddenin salgılanması artmaktadır. Bu artış ile GnRH (gonadotropin releasing) hormon salınımı ve dolaylı olarak vücudun ürettiği steroid ve gonadotropin hormonlarının salgılanması artmaktadır.

Ek olarak, akupunktur uygulaması sonrasında, uterusa (rahim’e) olan kan akımı artar, endometrium olgunlaşır ve sonuç olarak rahimde gebeliğin oluşmasını kolaylaştıran koşullar sağlanır. Akupunktur tedavisi, endometrium olarak adlandırılan rahim içersindeki bu tabakanın yeterli kalınlığa ulaşmasına katkıda bulunur. Akupunktur, ruhsal durum üzerine de dengeleyici bir etki yaptığından dolayı; ruhsal stres de büyük oranda ortadan kalkar. Böylece tüp bebek uygulaması öncesinde ve sonrasında, akupunktur tedavisi gören anne adaylarının başarı şansı; akupunktur tedavisi görmeyenlere göre daha fazla artmaktadır.

Son yıllarda yapılan araştırmalara göre; akupunktur tedavisinin, tüp bebek tedavisi yapılan çiftlerde gebelik oranlarını arttırdığının gösterilmesi ile, tüp bebek kliniklerinde giderek yaygınlaşan bir uygulama haline gelmiştir. Bu gelişme beraberinde pek çok yeni çalışmanın da yapılmasına yol açmıştır. Günümüzde, ABD’de, pek çok tüp bebek merkezinde akupunktur tedavisi hastalara bir seçenek olarak sunulmaktadır.

Akupunktur sonrasında rahim’e olan kan akımı artar, endometrium olgunlaşır ve sonuç olarak rahimde gebeliğin oluşmasını kolaylaştıran koşullar sağlanır. Bütün bu değişiklikler sayesinde transfer edilen embriyoların tutunma oranı artar ve sağlıklı gebelik oluşur.

ÖNEMLİ NOT: Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

14 thoughts on “TÜP BEBEK ve AKUPUNKTUR”

 1. Merhaba,
  Tüp bebek sürecinde kaç seans akupunktur almak gerekir? Özellikle yumurta toplama öncesi yada transfer sonrası gibi tedavi sürecinin belli günlerinde mi seanslar almak daha etkilidir? Ve yalnızca kadına uygulanması yeterli midir? (Sorun erkek faktörü olsa bile)

  Teşekkürler,
  İyi çalışmalar.

  1. Tüp bebek sürecinde en az 15 seanslık tedavi gerekir.Bu tedavi esnasında yumurta toplama ve transfer öncesi-sonrası seansların yapılması kesinlikle çok etkili olmaktadır.Ancak standart bir kalıbı olmayıp,her hastaya özgü planlama yapılır.Eğer sorun erkekte ise; mevcut patolojinin durumuna göre, akupunktur uygulanır.Sorun sadece bayandan kaynaklanıyorsa, tabiiki erkeğe uygulanmaz.Daha ayrıntılı bilgi için 0-505-6501561 no’lu telefonumdan bana ulaşabilirsiniz.
   Size yardımcı olmak isterim.Saygılarımla!

 2. merhaba ben sermin ben 6 kez tupbebek yaptirdim malesef basarisiz olduk ikimizdede bir sorun olmamasina ramen hamile kalamiyorum ve artik yasimizinda ilerlemesi bizim ümitlerimiz tukeniyor malesef bu basarisizliklardan dolagi psikoljim de bozuldu antidepresyan ilaclari kullaniyorum turkiyede akupunktur tadavisi yapan tupbebek merkezi varmi simdiden tesekkurler dönerseniz cok memnun olurum Allaha emanet olun

  1. Merhaba Sermin Hanım…Tüp bebekte yaşanan başarısızlıkların çoğunun altında anksiyete bozuklukları ve depresyon yatmaktadır.Psikosomatik bozukluk, yumurtaların kalitesini ve döllenme yeteneklerini büyük oranda olumsuz olarak etkilemektedir.Eğer,çiftlerde organik bir bozukluk yoksa,uygulanacak olan akupunktur tedavisi ile sağlıklı hamile kalma olsılığı çok artar.Kliniğimizde buna yönelik akupunktur tedavisi de yapılmaktadır.Daha ayrıntılı bilgi için kliniğimi ararsanız size yardımcı olurum.İlginize teşekkür eder,saygılar sunarım…Siz de Allah’a emanet olun…Klinik Tel: 0-232-4359890

 3. merhaba,ben önümüzdeki ay tüp bebek tedavisine başlayacağım ama sorun eşimde bunun için hankimizin tedavi olması gerekiyor yada nasıl bir yol izlememiz gerek yardımcı olursanız sevinirim tşk

  1. Merhaba Aynur Hanım.Sorunuzun cevabını verebilmem için hem sizin hem de eşinizin laboratuar tetkiklerini incelemem gerekir.Bazı durumlarda her iki eşin birlikte tedaviye alınması sözkonusu olabilmektedir.Daha ayrıntılı bilgi için benimle iletişime geçebilirsiniz.Size memnuniyetle yardımcı olurum…Cep Tel: 0-505-6501561 Klinik Tel: 0-232-4359890 Bayraklı / İZMİR

 4. merhabalari
  ben 40 yaşındayım 1 tane kızım var kızımdan sonra hamile kalmak istemedim fazla kilolarımdan dolayı. ama artık yaşım geçiyor bir an önce kilo verip hamile kalmak istiyorum akupunkturla zayıflayıp hamile kamak bana kolay geldi ama akupunkturla zayıflayınca sabit kolomuzun kalması için 2 yıl oldugunu söylüyorlar benim bekleyecek duyrumum yok akupunturu bırakırsam daha fazla kilo alırmıyım veya hamile iken akupuktura devam edersem zararlı olurmu akupuktura başlayıp başlamamakta kararsızım. teşekkürler.

  1. Akupunktur;hiçbir zaman yan etkisi olmayan,tıbbın en önemli dallarından biridir.Gebelik boyunca da akupunktur yapılabilir.Emzirme döneminde de yapılabilir.Diğer sorularınıza,sizi klinik olarak incelemeden bir yanıt veremem.
   Saygılarımla!..

 5. ben 39 yaşındayım bir çocuğum var ve normal oldu tedavisiz yani.2 yıldır ikinci çocuk bir türlü olmadı doktorlar herşeyin bende ve eşimde normal olduğunu sebepsiz infertilite dendi.Doktorum çok kafaya takmışsın ve aşırı stres yapıyorsun dedi.Bu durumda benim için akupunktur faydalı olabilirmi?stresi azaltmada sürekli neden hamile kalamıyorum düşüncemi yenmede faydası olurmu?izmir dışında yaşadığım için Kaç seans olduğunu söylerseniz sevinirim.

  1. Merhaba Funda Hanım.İnfertilitenin sebeplerinden biri de,hamile kalmayı ve bebek sahibi olmayı aşırı derecede stres yapmak,depresyona girmektir.Bu nedenle akupunktur,hem stresinizin tedavi olmasında hem de yumurtaların kalitesinin artmasında(ayrıca östrojen ve progesteron hormonlarının sağlıklı bir şekilde salgılanmasında) çok önemli olumlu etkileri olur.Bu düşüncenizi yenmede de faydası olur.Akupunktur tedavisinin size 15 seans olarak planlanması gerekir.Haftada 2 seans olacak şekilde tedaviye gelmeniz gerekir.Seanslarımız 20 dk.sürmektedir.Karar verdiğiniz zaman kliniğimden randevu alarak gelmenizi rica edeceğim.İlginize teşekkür eder,saygılar sunarım…Klinik Tel: 0–232-4359890 Bayraklı/İZMİR

 6. Merhabalar, ben 34 yaşında yumurta rezervi problemi nedeni ile tüp bebek tedavisi gören bir bayanım. 2. kez tüp bebek tedavisi görüyorum. ilki maalesef negatif sonuçlanmıştı. Benim yumurtalarım toplandı. Transfer henüz yapılmadı. Bu aşamada akapunktur tedavisine başlayabilir miyim yoksa geç mi kaldım? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Burada progesteron hormonunuzun kan serum düzeyleri önemlidir.Ayrıca,FSH,LH ve östradiol düzeyleri de önemli olup;başarısızlığın altta yatan klinik sebeplerinin de ortaya konması gerekir.Akupunktur,fertilizasyonun oluşmasında ve fertilize olan yumurtanın uetrusa yuvalanmasında çok önemli olumlu etkileri olan bir tedavi modalitesidir.Sizin bu aşamada akupunktur tedavisi için geç kalıp kalmadığınızı ne yazık ki,bu sebeplerden dolayı bilemem.İlginize teşekkür eder,saygılar sunarım. Klinik Tel:0-232-4359890 Bayraklı/İZMİR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Translate »