Astım Hastalığının Akupunktur ile Tedavisi

Astım ve Kulak Akupunkturu ile Tedavisi

Astım’ın Belirtileri Nelerdir?

Astım Bronşiyale,toplumda en sık görülen kronik karakterli bir kaç hastalıktan biridir. Hastalık her yaş grubundan kişileri etkilemekte ve bazı durumlarda ölüme bile sebebiyet vermektedir. Ayrıca hastalığın prevalansının yapılan çeşitli araştırmalarla çocuk ve genç erişkinlerde artış gösterdiği anlaşılmıştır. Yapılan çalışmalarda ülkemizde erişkinlerde % 2-4, çocuklarda % 6-8 civarında astımlı vaka olduğu gösterilmiştir.

Son 20 yılda hastalığın patoloji, patofizyoloji, immünoloji ve farmakolojisinde önemli ilerlemeler kaydedilmiş olmasına rağmen hastalık halen tam olarak tanımlanabilmiş ve sınıflandırılabilmiş değildir.

   Kısaca Astım; wheezing (hışıltı) ve nefes darlığı semptomlarına yol açan, genellikle reversibl havayolu obstrüksiyonu ve aşırı duyarlılığı ile karakterize kronik enflamatuar bir havayolu hastalığıdır. Patolojik çalışmalar en hafif astımda dahi havayolunda enflamasyon olduğunu, bu enflamasyonun hastalığın asemptomatik dönemlerinde dahi devam ettiğini ve havayolu aşırı duyarlılığı ile direk olarak ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Çocukluk çağı astımlarının % 90 ‘ı, erişkin astımlarının ise % 50-60 ‘ının allerjik mekanizmalara bağlı olarak gelişir.

Duyarlı kişilerde nöbetler halinde gelen hışıltı, nefes darlığı, göğüste sıkışma hissi ve öksürük yakınmaları olmaktadır. Yakınmalar özellikle gece ve/veya sabaha karşı görülür.

Astım’ın Akupunktur ile Tedavisi

Astım yakınmaları ile gelen hastanın eğer tıbbi olarak tanısı konmamış ise; önce fizik muayenesi yapılarak,o hasta için en uygun olan tanı yöntemlerine başvurulur.Kan ve idrar tahlilleri, akciğer röntgen filimleri yada gerekirse akciğer tomografisi,nefes ölçüm testleri(spirometrik test) yaptırılarak,astım tanısı güçlendirilir.Eğer hasta tek başına bir astım hastası ise,beraberinde başka ikincil akciğer hastalığı (amfizem, kronikbronşit, bronşiektazi, kor pulmonale vb.gibi) yok ise akupunktur tedavisine uygun bir vaka demektir.

Kulak ve vücud akupunkturu ile tam bir tedavi sağlanır. Bu nedenle,öncelikle kulak akupunktur noktalarının elektriksel potansiyelleri ölçülerek,yapılacak tedaviye vücudun ne derece cevap vereceği saptanır.Özel olarak geliştirilmiş olan nokta tarama (dedektör) cihazları ile elektronik ortamda noktaların elektriksel yükleri ölçülür.Yani akupunktur noktalarının hangi elektrik yükü ile yüklü oldukları tesbit edilir.Çünkü kulakta,her organ ve doku sistemlerinin sürekli haberleşme içinde olduğu elektriksel noktalar vardır.Cihazlarımızla bu noktaları belirledikten sonra, noktanın (-) yada (+) yüklü oluşlarına göre; altın veya gümüş iğneler kullanılır.

Astım’ın Akupunktur ile Tedavi Olma Yüzdesi

Hastalığın müzminleşme süresine ve şiddetine göre,15-20 seanslık tedavi planlanmalıdır.Bu tedavi ile,vücudumuzda yaradılıştan varolan tedavi edici maddeler(hormon,nörotransmitter)salgılanır.Vücudun kendini tedavi etme süreci güçlenmiş ve hızlanmış olur.

 Astımla beraber ikincil bir akciğer hastalığı olmadığı sürece, akupunkturun başarısı yüksektir.

Akupunktur’un Astım’lı Çocuklara Uygulanması

2000 yılında, Avusturya’nın başkenti Viyana’da katılmış olduğum 9.Uluslararası Dünya Akupunktur Kongresi’nde, İngiliz Kraliyet Akademisi Akupunktur Enstitüsünden bir grup araştırmacı, çocuklardaki astımın da öncelikle akupunkturla tedavisinin yapılması gerektiği konusunda, çok kapsamlı bilimsel tebliğ sunmuşlardır. İğnelerden korkusu olmayan (ki bu iğneleri en fazla 0.1 mm. derinliğe kadar batırmaktayız.) her yaş ve cinsiyetteki astımlı çocuklara da akupunktur uygulanabilmektedir. Hatta çocukluk çağında uygulandığında, erişkinlerin tedavisine oranla çok daha kısa sürede sonuç alınabilmektedir. Aynı klinik yaklaşım, Viyana Tıp Fakültesi’nde kurulmuş olan “Ludwig Boltzman Akupunktur Enstitüsü”nde de yapılmaktadır. Akupunktur tedavisi ile, ömür boyu ilaç almak zorunda kalan insanlarımız bu ilaçlardan kurtulmuş olacaklardır. Tabii tüm bu anlattıklarımız, sadece astımı olan, ikincil akciğer hastalığı olmayan hastalar için geçerlidir. İkincil solunum sistemi hastalığı olanlarda, akupunktur sadece rahatlama sağlar, köklü tedavi etmez. Zaten bu ayırımı yapacak olan akupunktur hekimi, mutlaka aydınlatıcı tetkiklerden sonra kararını verecektir.

Tedavide, sadece astım noktalarını değil, aynı zamanda psikosomatik noktaları da tedaviye alırız. Çünkü, kişi astımından dolayı,ruhsal bir çökkünlük durumuna girebilmektedir.Depresyon, astımlı hastalarda çok daha kolay gelişebilmektedir. Bunun dışında,anksiyete,adını verdiğimiz ruhsal bunaltılar da görülebilmektedir. Dolayısıyla, bunlarla ilgili akupunktur noktaları da tedavi kapsamına alınarak, dört dörtlük bütünsel bir tedavi uygulanmış olur. Ayrıca,kişi atmosferik olarak hava değişikliklerinden de etkileniyorsa,bu durumla ilgili “hava değişimi” noktaları da tedavi kapsamına alınarak,bütüncül tedavi tamamlanmış olur.

Astım Rahatslığınız varsa ve Akupunktur ile tedavi olmayı düşünüyorsanız beni telefonla arayabilirsiniz. Mesai saatleri içinde +90-232-4359890  ve +90-505-6501561 nolu telefonlardan bilgi alabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT: Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Translate »